Maląg: pójdziemy w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego

2021-01-28 13:58 aktualizacja: 2021-01-28, 16:36
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pójdziemy w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zapowiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zasiłek ma przysługiwać na dotychczasowych zasadach.

Maląg była pytana podczas konferencji prasowej, czy rząd planuje przedłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 31 stycznia.

"Na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pójdziemy w kierunku przedłużania zasiłku opiekuńczego dla dzieci do 8 lat i dla dzieci z niepełnosprawnością do 24 lat w zależności od jego stopnia, ale w sytuacji, gdy placówka jest zamknięta i dziecko nie może uczęszczać do żłobka, przedszkola i szkoły" – poinformowała minister rodziny.

Oznacza to, że zasiłek będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z przepisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem podpisanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do szkół wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół podstawowych specjalnych, a rocznikom starszym przedłuża się nauczanie zdalne.(PAP)

Maląg: przestrzegajmy restrykcji, które są wprowadzone

Przestrzegajmy restrykcji, które są wprowadzone. To dla naszego wspólnego dobra - powiedziała w czwartek w czasie konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała też do seniorów, by pozostali w domach, a jeśli potrzebują pomocy, by zwrócili się do wolontariuszy.

"Dalej musimy przede wszystkich przestrzegać tych restrykcji. Tych obostrzeń, które są wprowadzone, bo one są przemyślane, w trosce o życie i zdrowie Polaków" - podkreśliła Maląg.

Równocześnie zaapelowała do seniorów, by pozostali w domach. Dodała, że rząd zapewnia pomoc osobom najstarszym. Mogą one prosić o nią, dzwoniąc na infolinię 22 505 11 11. Wolontariusze z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pomogą np. w codziennych zakupach, wyprowadzeniu psa.

"Infolinia 22 505 11 11 jest do państwa dyspozycja. Jeśli jest potrzeba wsparcia, po drugiej stronie jest korpus ludzi dobrej woli, zorganizowane wsparcie przez rząd. Przypomnę, że w sumie na ten program przeznaczyliśmy 150 mln zł po to, przede wszystkim, by pomagać Polakom" - stwierdziła.

Minister przypomniała też, że w tym roku do seniorów trafi ponad 35 mld zł. Na tę kwotę składają się środki pochodzące z waloryzacji rent i emerytur, wypłacanej po raz trzeci 13. emerytury oraz jednorazowego świadczenia - 14. emerytury

Autor: Iwona Pałczyńska, Magdalena Gronek

io/