Szef MON w "SE": Grot to polska, sprawdzona broń. Jest drugie albo i trzecie dno tego, co się dzieje

2021-01-30 10:20 aktualizacja: 2021-01-30, 10:23
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Marcin Obara
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Marcin Obara
Grot to polska, sprawdzona i uniwersalna broń, która nie jest zawodna, przeszła profesjonalne testy i jest na wyposażeniu wojska. Sądzę, że jest drugie albo nawet i trzecie dno tego, co się dzieje – ocenił na łamach "Super Expressu" szef MON Mariusz Błaszczak.

W weekendowym wydaniu "Super Expressu" opublikowano rozmowę z ministrem obrony narodowej. Jedno z pytań dotyczyło "kontrowersji" wokół karabinków Grot. Szef MON był pytany, czy rzeczywiście jest z tą bronią problem.

"Grot to polska, sprawdzona i uniwersalna broń, która nie jest zawodna, przeszła profesjonalne testy i jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Oczywiście, żadna – czy to krajowa, czy też zagraniczna – broń nie jest doskonała. Każda broń jest modyfikowana i dotyczy to również Grotów" – powiedział minister.

"A więc jest, jak sądzę, drugie albo i trzecie dno tego wszystkiego, co się dzieje" – ocenił. Dopytywany jakie, Błaszczak wskazał, że Ukraina jest zainteresowana pozyskaniem karabinków o standardzie NATO-wskim.

"Polska produkuje różne wersje broni strzeleckiej. W tym samym czasie ukazują się publikacje na temat karabinka Grot, które odbiły się na Ukrainie szerokim echem. Można więc postawić pytanie, czy chodzi tu o działania lobbystyczne, czy o nieodpowiedzialność dziennikarzy i polityków opozycji" - powiedział minister.  (PAP)

liv/