Pod stadem jeleni załamał się lód. Strażacy uratowali 15 zwierząt

2021-02-03 18:20 aktualizacja: 2021-02-04, 13:20
Ścienne. Wydobywanie jeleni spod lodu na jeziorze. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Ścienne. Wydobywanie jeleni spod lodu na jeziorze. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Strażacy uratowali 15 jeleni ze stada, pod którym załamał się lód - poinformował PAP w środę rzecznik PSP w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Zwierzęta wpadły do jeziora w miejscowości Ścienne w gminie Ińsko.

Jak poinformował PAP rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie mł. kpt. Rafał Matysik, strażakom nie udało się uratować 13 zwierząt.

Strażacy musieli zakończyć akcję ze względu na warunki zagrażające ich bezpieczeństwu.

Zwierzęta wpadły do wody w miejscowości Ścienne w gminie Ińsko w środę po południu, pod stadem jeleni załamał się lód. Strażacy kruszyli lód, aby zwierzęta mogły wydostać się na ląd.

Strażak o akcji ratowania jeleni: pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem

Pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem, a pracuję w zawodzie ponad 24 lata – powiedział PAP strażak kierujący akcją ratowania blisko 30 jeleni na jeziorze we wsi Ścienne (Zachodniopomorskie). Przyznał, że był to poruszający widok.

Strażacy zgłoszenie o tym, że pod jeleniami załamał się lód, otrzymali w środę przed godz. 16. Pierwsi na miejscu byli ochotnicy, po nich przyjechali strażacy z PSP.

"Zwierzęta były w trzech grupach, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów" – relacjonował w rozmowie z PAP st. kpt. Grzegorz Kacprzak, który kierował akcją ratowniczą. "Najbliższa grupa jeleni znajdowała się ok. 50 m od linii brzegowej i to te zwierzęta zaczęli najpierw uwalniać ochotnicy" – kontynuował.

Jelenie wpadły do wody, tworząc w lodzie przeręble. Przerażone, zbijały się w grupy, a próbując się ratować, wpadały na siebie, podtapiając się nawzajem.

Strażacy dostali się do nich na specjalnych saniach, ze sprzętem asekuracyjnym, ubrani w kamizelki wypornościowe. Aby móc uratować zwierzęta, trzeba było pilarkami usuwać lód od brzegu do przerębla. Lód był kruchy, grubości około siedmiu centymetrów, więc nie można było wyciągnąć jeleni bezpośrednio na niego. "Ponacinaliśmy lód w kierunku linii brzegowej, wykonaliśmy pas prowadzący do brzegu i pojedynczo wyciągaliśmy je na brzeg, łapiąc każde zwierzę za poroże linami ratowniczymi" – opowiadał strażak.

Kolejna grupa jeleni była już dalej – ok. 120 m od brzegu. "Nie było innej możliwości, jak tylko kolejne nacięcie pasa (do bliższego przerębla - PAP), aby znów móc pojedynczo wyciągać jelenie" – mówił st. kpt. Kacprzak, dodając, że strażakom udało się dotrzeć tylko do dwóch grup zwierząt. Ostatniej grupy, oddalonej ok. 250 m od brzegu, nie udało się uratować; gdy ratownicy do nich dotarli, jelenie były już martwe.

"Pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem, a pracuję w zawodzie ponad 24 lata. W przeszłości zdarzały się takie przypadki, ale nigdy nie było 28 zwierząt na raz, w kilku miejscach i w dodatku tak odległych od brzegu" – powiedział strażak. Przyznał, że poruszył go ten widok.

"Gdyby tak nie było, nie byłbym strażakiem. Jeśli ktoś wymaga pomocy, czy to człowiek, czy zwierzę – trzeba mu pomóc i go ratować. Sądzę, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty, i sporo ryzykowaliśmy" – dodał.

autorka: Elżbieta Bielecka

mst/