Platforma Obywatelska za liberalizacją prawa aborcyjnego. "To kobieta powinna decydować"

2021-02-18 11:53 aktualizacja: 2021-02-18, 16:48
Warszawa, 18.02.2021. Przewodniczący PO Borys Budka (C), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (L) oraz posłanki: Monika Rosa (2L), Agnieszka Pomaska (P) i Izabela Leszczyna (2P) podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie, podczas której przekazano stanowisko PO w sprawie aborcji. For. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 18.02.2021. Przewodniczący PO Borys Budka (C), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (L) oraz posłanki: Monika Rosa (2L), Agnieszka Pomaska (P) i Izabela Leszczyna (2P) podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie, podczas której przekazano stanowisko PO w sprawie aborcji. For. PAP/Paweł Supernak
Proponujemy podstawowe zapewnienie praw kobietom, dlatego przyjęliśmy "Pakt dla kobiet", który da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia - powiedziała w czwartek posłanka PO Agnieszka Pomaska. Lider PO Borys Budka zaznaczył, że przyjęte przez zarząd PO postulaty będą realizowane w przyszłości.

"Wczoraj zarząd Platformy Obywatelskiej podjął stanowisko dotyczące kierunku, w którym będziemy dążyć po uzyskaniu w przyszłym parlamencie przez ugrupowania prodemokratyczne, proobywatelskie, większości. Uważamy, że państwo powinno szczególną wagę przywiązywać do opieki polskich kobiet. Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpiecznie, a państwo powinno gwarantować kompleksową opiekę, by kobieta mogła świadomie i bezpiecznie podejmować decyzję o swojej przyszłości, w tym o macierzyństwie" - powiedział lider PO Borys Budka.

Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) dodała, że stanowisko zostało nazwane "Pakt dla kobiet", które - jak przekonywała - "da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia". "My dzisiaj proponujemy takie podstawowe zapewnienie praw kobietom" - zaznaczyła. 

Przyjęliśmy "Pakt dla kobiet", który da kobietom poczucie bezpieczeństwa

Jak podkreśliła, w pakiecie tym powinny się znaleźć: dostęp do edukacji seksualnej, bo "tylko wtedy macierzyństwo jest świadome", bezpłatny dostęp do antykoncepcji, dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, finansowanie badań prenatalnych, wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami, bezpłatny dostęp do metody in vitro.

"To są warunki konieczne dla drugiego elementu naszego pakietu. Ten drugi element jest konieczny po tym jak PiS zrujnował kompromis aborcyjny" - powiedziała Leszczyna

Jej zdaniem w tej sprawie powinna być "nowa umowa społeczna", która "powinna odrzucać skrajności prawicowe i lewicowe", a którą "powinna zaakceptować większość naszego społeczeństwa".

"Dlatego uważamy, że w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków, takich jak konsultacja z psychologiem i z lekarzem, to kobieta powinna podjąć tą osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić" - powiedziała Leszczyna.

Małgorzata Kidawa-Błońska: w naszych ustaleniach dajemy możliwość dopuszczania terminacji ciąży do 12 tygodnia 

W naszych ustaleniach chcemy, żeby trzy przesłanki, które obowiązywały w poprzedniej ustawie obowiązywały dalej i dajemy możliwość dopuszczenia terminacji ciąży w wyjątkowych sytuacjach po spełnieniu warunków do 12 tygodnia - mówiła w czwartek posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

"W naszych ustaleniach chcemy, żeby te trzy przesłanki, które obowiązywały w poprzedniej ustawie obowiązywały dalej, ale dajemy możliwość dopuszczenia terminacji ciąży w wyjątkowych sytuacjach po spełnieniu warunków do 12 tygodnia" - powiedziała Kidawa Błońska, pytana o szczegóły propozycji PO w sprawie kompromisu aborcyjnego.

Lider PO Borys Budka odnosząc się do propozycji szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza zorganizowania referendum dotyczącego aborcji, odparł, że odnosi się z szacunkiem do propozycji partnerów z opozycji, jednak sceptycznie ocenił propozycję referendum.

"W obecnej sytuacji politycznej referendum byłoby organizowane przez PiS, bez merytorycznej debaty, z propagandową telewizją tzw. publiczną, w której nie byłoby argumentów merytorycznych, byłyby tylko emocje podgrzewane przez Kaczyńskiego i jego ludzi" - podkreślił Budka.

"Naszą propozycją jest zawarcie w nowym parlamencie nowej umowy społecznej akceptowanej przez zdecydowaną większość społeczeństwa" - dodał lider PO. Jak dodał, z tą propozycją będzie zwracać się do innych ugrupowań opozycyjnych. (PAP)
 

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz, Mateusz Roszak

kgr/