Niedzielski: do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić ponad 20 mln osób. To prawie 70 procent populacji

2021-02-22 22:15 aktualizacja: 2021-02-23, 07:37
Szczepienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
Szczepienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln - 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na antenie TVP Info w poniedziałek szef resortu zdrowia ocenił, że "mniejsze odstawy szczepionek w ostatnich tygodniach odbiły się na płynności procesu szczepień w Polsce". Natomiast, jak podkreślił, "sprawność szczepień, czyli liczba wyszczepionych osób na 100 tys. czy na 1 mln stawia nas w czołówce europejskiej".

Wyjaśnił, że "w czasie, kiedy dostawy były obniżone, musieliśmy korzystać z zapasów, które konserwatywnie uczyniliśmy pod kątem drugiej dawki. Teraz musimy z bieżących dostaw, które się pojawiają w poniedziałki - od razu przekazywać szczepionki do punktów szczepień, które nie dostają tego na bieżąco, jak w poprzednim systemie. Wcześniej mogliśmy nie czekając, aż przyjedzie dostawa - wydawać z zapasów. Stąd mogą się pojawiać przejściowe problemy i dotyczyć poniedziałkowych bądź wtorkowych terminów szczepienia" - powiedział Niedzielski.

Jak zaznaczył "wszystko nadrabiamy". "Powoli zaczynamy odbudowywać zapasy, więc ta płynność powinna się poprawić" - dodał.

"Jeżeli w najbliższym czasie - tak jak planujemy - dostawy będą odbywały się w sposób niezaburzony, to mamy perspektywę wykorzystania odbudowanych zapasów, chociażby do zaszczepienia osób przewlekle chorych" - powiedział szef resortu zdrowia.

Dotychczas wykonano 2,8 mln szczepień. Planowo przekroczymy 3 mln już w tym tygodniu

Przypomniał, że zgodnie z założeniami w pierwszym kwartale planowano zaszczepić 3 mln osób przynajmniej jedną dawką. "My ten plan zrealizujemy do końca tego tygodni. W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 mln, więc w tym tygodniu te 3 mln przekroczymy" - zapowiedział Niedzielski. Zaznaczył, że "ostatni tydzień wielkość zaszczepień jest rzędu 560-580 tys., co oznacza, że już w tej chwili mamy wydolność miesięczną rzędu 2,5 mln - 3 mln. a cały czas nie wykorzystujemy w pełni potencjału" - zwrócił uwagę minister zdrowia.

Powiedział, że jeśli "te dostawy będą stopniowo w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność 3-4 mln szczepień. Potem jak sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to myślę, że do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób" - zapowiedział Niedzielski.

Minister zdrowia pytany był m.in. o termin powrotu dzieci i młodzieży do szkół. Niedzielski przyznał, że zakładał wraz z ministrem nauki Przemysławem Czarnkiem, że uczniowie z klas ósmych i maturalnych będą powoli wracali do szkoły. "Przez dwa tygodnie sytuacja potoczyła się w innym kierunku" - powiedział szef MZ.

"Nie przekreślałbym, tego, że w marcu czy w kwietniu dzieci wrócą do szkoły" - dodał. Wyjaśnił, że szczyt, który ewentualnie będzie w trzeciej fali, będzie prawdopodobnie "nieco niższy, niż to było w listopadzie". "Miesiąc niepewności, który cały czas mamy przed sobą, nie będzie dawał definitywnej odpowiedzi. Szczytu należy się spodziewać mniej więcej za miesiąc. Jak będziemy widzieli słabnącą dynamikę, wtedy będziemy mogli myśleć o perspektywie końca marca bądź kwietnia" - powiedział Niedzielski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

liv/