Ambasador RP w Niemczech skomentował podpalenie auta polskiego pracownika placówki

2021-02-23 11:15 aktualizacja: 2021-02-23, 20:09
Fot/PAP
Fot/PAP
Ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski przestrzega, aby podpalenia samochodu pracownika polskiej ambasady w Berlinie nie interpretować pochopnie motywami politycznymi. Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. "W związku z zajściem prewencyjnie wzmocniono ochronę Ambasady RP (...)" - informuje rzecznik prasowy Ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.

W komunikacie przekazanym PAP rzecznik prasowy ambasady pisze, że w nocy (23.02.) ok. godz. 3.00 nieznani sprawcy podpalili auto należące do pracownika Ambasady RP w Berlinie. W akcji gaszenia pożaru wzięły udział dwa zastępy gaśnicze straży pożarnej. "Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, przestrzega, aby pochopnie zajścia tego nie interpretować motywami politycznymi, np. jako kolejny atak na polską Ambasadę nieprzyjaznych Polsce środowisk, co w ostatnim czasie obserwowaliśmy w formie niszczenia pomników, wystaw lub środków komunikacji publicznej."

Na tym etapie nie można stwierdzić motywacji sprawców pożaru

"Jest zdecydowanie za wcześnie, aby sprawie tej przypisywać podtekst polityczny" - podkreśla ambasador Przyłębski - "Być może jest to akt zwykłego wandalizmu. Okoliczności podpalenia bada berlińska policja, a placówka jest w stałym kontakcie z oficerem łącznikowym niemieckiej policji odpowiedzialnej za ochronę placówek dyplomatycznych (ZOS)".

Wrak spalonego samochodu nie został na razie usunięty z miejsca zdarzenia, gdyż będzie on przedmiotem dalszych oględzin specjalistycznej ekipy dochodzeniowej - informuje ambasada.

"W związku z zajściem prewencyjnie wzmocniono ochronę Ambasady RP, dotyczy to zarówno pracowników ochrony i pierwszego kontaktu, pełniących służbę na placówce, jak również wszystkich pracowników Ambasady" - informuje rzecznik prasowy Ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.

kgr/