Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken omówili priorytety współpracy

2021-02-23 18:10 aktualizacja: 2021-02-23, 20:44
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Fot. PAP/Albert Zawada
Priorytetowe obszary współpracy i ocena sytuacji międzynarodowej były wśród tematów rozmowy telefonicznej szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - poinformował we wtorek MSZ. Rozmowa służyła potwierdzeniu woli kontynuacji wzmacniania dwustronnego partnerstwa - podkreślono.

"Szefowie dyplomacji Polski i USA zgodzili się, że będą kontynuowali bliski dialog i ścisłą współpracę dwustronną oraz w ramach organizacji międzynarodowych na rzecz wzmacniania wspólnoty transatlantyckiej. Zależy nam na wspólnej odpowiedzi na globalne wyzwania i zagrożenia, jak pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, zagrożenia dla bezpieczeństwa czy też olbrzymie, globalne wyzwanie związane z odbudową naszych gospodarek" - czytamy we wtorkowym komunikacie MSZ.

Polska i USA mają podobne zdanie w wielu kluczowych tematach

Jak zaznaczono, Rau oraz Blinken podkreślili, że rządy Stanów Zjednoczonych i Polski "stoją na tym samym stanowisku, że Gazociąg Północny jest złym rozwiązaniem dla Europy, a dywersyfikacja dróg transportu surowców energetycznych powinna być realizowana w sposób, który nie stwarza zagrożenia szantażem energetycznym dla innych sojuszników i partnerów". (PAP)
 

TEMATY: