Media w Brukseli o apelu liderów Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii w sprawie szczepionek

2021-02-24 14:26 aktualizacja: 2021-02-24, 16:06
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Brukselskie media szeroko opisują w środę list przywódców Polski, Belgii, Danii, Litwy i Hiszpanii do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela ws. szczepionek. Wskazują, że liderom tych pięciu krajów zależy na zwiększeniu zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie.

Portal Euractiv podkreśla, że przywódcy w liście wzywają do natychmiastowych działań i wsparcia dla europejskich producentów szczepionek, aby zaradzić obecnemu niedoborowi dostaw.

Euractiv wskazuje, że list podpisany przez premierów Belgii, Danii, Hiszpanii, Polski i prezydenta Litwy powstał z inicjatywy premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

"Przed telekonferencją przywódców UE w dniach 25-26 lutego pięciu przywódców stwierdziło, że nie ma czasu do stracenia, biorąc pod uwagę, że szybki dostęp Europy do szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem" - czytamy.

Liderzy deklarują zapotrzebowanie na większą liczę szczepionek

"Co łączy Belgię, Danię, Litwę, Polskę i Hiszpanię? Nie stanowią żadnej z ugruntowanych grup podobnie myślących krajów, różnią się wielkością i geografią, a ich gospodarki w różny sposób ucierpiały na skutek pandemii. A jednak ich przywódcy mają wspólną prośbę skierowaną do innych szefów państw i rządów UE (...) Zróbmy więcej szczepionek w Europie" - pisze z kolei "Politico".

Portal również wskazuje, że liderom pięciu krajów zależy m.in. na pilnym zintegrowaniu unijnego łańcucha dostaw i zwiększeniu zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie.

Euractiv wskazuje także, że gigant farmaceutyczny AstraZeneca przekazał we wtorek, że będzie w stanie dostarczyć do UE tylko połowę oczekiwanych dostaw szczepionek COVID-19 w drugim kwartale.

Rzecznik firmy powiedział agencji AFP, że AstraZeneca „pracuje nad zwiększeniem produktywności w swoim łańcuchu dostaw UE” i wykorzysta swoje „globalne możliwości w celu dostarczenia 180 milionów dawek do UE w drugim kwartale”. Euractiv wskazuje też, że jednocześnie kraje Bałkanów Zachodnich pozostają bez unijnych szczepionek i są teraz zdane "na łaskę politycznych gier Moskwy i Pekinu".

List premierów Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy została wysłany do szefa Rady Europejskiej Charles Michela przed zaplanowanym w tym tygodniu wideoszczytem UE, poświęconym pandemii Covid-19

"Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia” – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy. (PAP)

Z Brukseli Łukasz Osiński 

kgr/