Wdówik: zwiększyliśmy środki na realizację opieki wytchnieniowej i usług asystenta osobistego

2021-02-25 12:31 aktualizacja: 2021-02-25, 16:14
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg (L) i wiceminister tego resortu Paweł Wdówik (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg (L) i wiceminister tego resortu Paweł Wdówik (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Ze względu na wnioskowane zapotrzebowanie zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programów "Opieka wytchnieniowa" i "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2021- poinformował PAP wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podsumował wyniki naboru wniosków w ramach dwóch programów dla samorządów – "Opieki wytchnieniowej" oraz "Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej" edycja 2021. Źródłem finansowania programów jest Fundusz Solidarnościowy.

"Ze względu na wysoką wartość wniosków na środki finansowe przekazaną przez Wojewodów zwiększyliśmy wysokość planowanej kwoty przeznaczonej na realizację programu +Opieka wytchnieniowa+ edycja 2021 z 50 mln zł do 60,3 mln zł. Do udziału w programie zgłosiło się 699 gmin lub powiatów ze wszystkich 16 województw, a łączna kwota rekomendowanego dofinansowania wynosi dokładnie 60 269 520,23 zł" - poinformował Wdówik.

Dodał, że z uwagi na wnioskowane zapotrzebowanie również w przypadku programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2021 zwiększono wysokość planowanej kwoty z 80 mln zł do 144 mln zł. "Zależy nam, by te usługi były jak najszerzej dostępne i każdy, kto tego potrzebuje, mógł z nich korzystać – niezależnie od miejsca zamieszkania. Do udziału w programie zgłosiło się 751 gmin lub powiatów także ze wszystkich województw, a łączna kwota dofinansowania wynosi 143 966 899,29 zł" - przekazał wiceminister rodziny.

Zaznaczył, że to znacznie większe nakłady niż w roku poprzednim. Kwota przyznanego dofinansowania w ramach programu "Opieka wytchnieniowa" edycja 2020 wyniosła 28,5 mln zł, z kolei w ramach programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – 79,6 mln zł.

"Cieszy nas, że zainteresowanie programami rośnie, dzięki nim możemy wspólnie poprawiać jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, a to jeden z naszych priorytetów" - podkreślił Wdówik.

Program dotyczący usług asystenta osobistego adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Takie osoby będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej np. pomoc w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Z kolei program "Opieki wytchnieniowej" adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, w tym dziećmi. Program jest  realizowany w trzech formach: świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, pobytu całodobowego oraz poprzez zapewnienie możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego), a także wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

mmi/