Wirtualna wystawa Muzeum Tatrzańskiego

2021-02-26 12:54 aktualizacja: 2021-02-26, 12:59
Willa Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Willa Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zachęca do odwiedzenia najnowszej wirtualnej wystawy pt. „Witkacy u Fedorowiczów”, która prezentuje portrety oraz zdjęcia autorstwa Witkacego dokumentujące wieloletnią przyjaźń artysty ze znaną zakopiańska rodziną Fedorowiczów.

„Myślimy o tych, którzy nie mogą przyjechać do Zakopanego, o tych, którzy nie mogą wychodzić z domu choćby z powodu izolacji związanej z pandemią i chcemy tym osobom również zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie i interesujący sposób spędzenia czasu, stąd pomysł na wirtualną wystawę” – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

W ostatnich latach Muzeum Tatrzańskie pozyskało 20 dzieł Witkacego należących pierwotnie do Józefa i Zofii Fedorowiczów, w tym 18 prac od córek tego słynnego zakopiańskiego meteorologa.

„Obrazy oraz zdjęcia archiwalne ukazują niezwykłą przyjaźń między barwnymi postaciami Zakopanego z okresu dwudziestolecia międzywojennego – Stanisławem Ignacym Witkiewiczem znanym jako Witkacy oraz meteorologiem Józefem Fedorowiczem, nazywanym Pimkiem. Witkacy był częstym gościem u państwa Fedorowiczów. Portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół” – opowiadała Zofia Radwańska z Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

Radwańska wyjaśniła, że córki Fedorowicza przekazując kolekcję portretów Witkacego do  Muzeum Tatrzańskiego, spełniły wolę ojca, który pod koniec swego życia prosił, aby „jego ukochana kolekcja witkacowska nie uległa rozproszeniu”.

W Muzeum Tatrzańskim znajduje się bogata kolekcja pracy Witkacego

Jest tu 70 portretów wykonanych w jego słynnej zakopiańskiej firmie portretowej. W Muzeum znajduje się także ponad 300 szklanych negatywów fotograficznych autorstwa Witkacego.

„Ciągle staramy się pozyskiwać prace Witkacego, których na rynku sztuki jest już coraz mniej, ale sukcesywnie, właściwie każdego roku, udaje nam się pozyskiwać jego słynne portrety. Szczególnie ważne dla Muzeum Tatrzańskiego są portrety osób związanych z Zakopanem, które były barwnymi postaciami życia w mieście pod Giewontem” – mówiła dyrektorka placówki Anna Wende-Surmiak.

Wirtualną wystawę można oglądać pod internetowym adresem: www. muzeumtatrzanskie.pl/wirtualne-galerie/witkacy-u-fedorowiczow/. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

io/
 

TEMATY: