Rząd przyjął projekt w sprawie przeniesienia środków z OFE na IKE

2021-03-02 13:07 aktualizacja: 2021-03-02, 17:06
 Druki oświadczenia OFE Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Druki oświadczenia OFE Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Rada Ministrów przyjęła projekt ws. przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - podał we wtorek CIR. Zgodnie z nim, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

"Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany. OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Rozwiązanie to daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Według autorów projektu, dzięki zmianie wzrosną oszczędności emerytalne Polaków poprzez upowszechnienie IKE.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 r. będzie też czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r. (PAP)

autor: Michał Boroń

liv/

PAP/Maciej Zieliński