System butelkomatów. Lider PSL zapowiada złożenie trzech projektów ustaw

2021-03-03 14:24 aktualizacja: 2021-03-03, 16:57
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W piątek złożymy w Sejmie trzy projekty ustaw, które zakładają utworzenie systemu butelkomatów, zobowiązują producentów do umieszczenia na opakowaniu znaku wskazującego odpowiedni kosz na odpady i mają eliminować plastikowe torby dostępne w sklepach - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że klub Koalicja Polska-PSL przygotował pakiet rozwiązań w postaci trzech projektów ustaw - Zdrowa Zielona Polska.

Pierwszy projekt zakłada utworzenie systemu butelkomatów. Rozwiązanie to polega na wprowadzeniu "opłaty depozytowej" na puszki oraz butelki. "Butelkomaty, recyklomaty miałyby pojawić się w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2 tys. m kwadratowych. Byłyby one współfinansowane przez europejskie i polskie fundusze przeznaczone na ochronę środowiska" - wyjaśnił prezes PSL.

"Przejdźmy wreszcie na zieloną stronę mocy, również pod względem recyklingu, pod względem segregacji butelek zwrotnych" - apelował Kosiniak-Kamysz.

Drugi projekt proponowany przez Koalicję Polską - PSL zobowiązuje producentów do umieszczenia na opakowaniu symbolu wskazującego odpowiedni kosz na odpady. "Tylko 66 procent naszych rodaków segreguje odpady, a 15 procent robi to dobrze. Dlatego chcemy ułatwić nam wszystkim funkcjonowanie w tej środowiskowej rzeczywistości za pomocą oznaczeń na produktach" - podkreślił szef ludowców.

Trzeci projekt, który przedstawił Kosiniak-Kamysz, dotyczy wyeliminowania plastikowych toreb dostępnych w sklepach. "W sklepach przy kasie możemy kupić i torebkę papierową, i plastikową. My chcemy postawić tylko na te, które są biodegradowalne, które są w 100 proc. nieszkodliwe dla środowiska, są najbardziej ekologiczne. I tutaj też zadanie dla tych sklepów, żeby w najbliższym czasie przeszli tylko i wyłącznie na takie reklamówki, na takie torby, które dają szanse na ponowne wykorzystanie" - powiedział lider PSL. (PAP)

autor: Edyta Roś

mst/