Pogrzeb kpt. Romana Szumskiego vel Szczura. Prezydent: oddajemy hołd oficerowi, który wszystko poświęcił dla ojczyny

2021-03-04 14:16 aktualizacja: 2021-03-04, 20:48
Kondukt pogrzebowy żołnierza WiN-AK kpt. Romana Szumskiego vel Szczura w Radecznicy. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Kondukt pogrzebowy żołnierza WiN-AK kpt. Romana Szumskiego vel Szczura w Radecznicy. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Dopełniamy powinności państwa oddając hołd oficerowi, który poświęcił wszystko dla ojczyzny – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych uroczystości pogrzebowych żołnierza AK i WiN śp. kpt. Romana Szczura ps. ”Urszula” w Radecznicy (woj. lubelskie).

Trumna ze szczątkami kpt. Szczura z honorami wojskowymi została złożona w krypcie Żołnierzy Niezłomnych II Inspektoratu Zamojskiego AK w Bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy.

Prezydent podkreślił, że reżim komunistyczny, z którym walczył kpt. Szczur, chciał skazać go nie tylko na śmierć, lecz na  wieczne zapomnienie. Został on pogrzebany potajemnie z dala od rodzinnych stron, jego najbliższym nie przekazano listu pożegnalnego, który do nich napisał, ani wiadomości o miejscu jego pochówku.

"Władze PRL usiłowały odebrać mu dobre imię i zatrzeć po nim wszelkie wspomnienia. Ale wolna Polska zawsze pamiętała, prawdę przechowywali jego bliscy i podkomendni. Kiedy Rzeczpospolita po raz drugi w XX wieku wybiła się na niepodległość, nasze suwerenne państwo musiało wypełnić obowiązek wobec wiernego oficera swojej armii. Teraz dopełniamy tej powinności składając hołd rodakowi, który poświecił wszystko dla ojczyzny" – napisał prezydent w liście, który odczytał gen. Dariusz Łukowski z BBN.

Prezydent podkreślił, że doczesne szczątki kpt. Szczura spoczęły obok jego towarzyszy walk - płk. Mariana Pilarskiego i podpor. Stanisława Biziora - pochowanych przed trzema laty w krypcie bazyliki w Radecznicy. "(Ta) Jasna Góra Lubelszczyzny, która przez lata zmagań z najeźdźcami była ostoją i schronieniem dla lokalnego dowództwa i oddziałów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, teraz przyjmuje ich na zawsze, stając się panteonem naszych bohaterów narodowych" – napisał Duda.

Premier: historia naszego kraju nie jest przeszłością, ale dzieje się tu i teraz na naszych oczach

List do uczestników pogrzebu wystosował także premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił w nim, że historia naszego kraju nie jest przeszłością, ale dzieje się tu i teraz na naszych oczach. "Upamiętnianie dokonań żołnierzy wyklętych, docieranie do prawdy historycznej o ich losach, to nasz wspólny obowiązek. Jesteśmy to winni ludziom, którzy swoim życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu" – napisał premier w liście, który odczytał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Roman Szczur vel Szumski walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., był żołnierzem podziemia w czasie okupacji niemieckiej, nie złożył broni po wkroczeniu wojsk sowieckich. Został skazany na śmierć i zabity przez władze komunistyczne w 1950 r.

Pośmiertnie otrzymał nominację na stopień kapitana i został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz, samorządowcy, kombatanci, wojskowi. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

mst/