Maląg: do tej pory złożono ponad 2,6 mln wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus

2021-03-09 08:53 aktualizacja: 2021-03-09, 10:46
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Rodzice złożyli do tej pory ponad 2,6 mln zł wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego. 1 lutego ruszył nabór wniosków drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

"Do tej pory przez zostało złożonych ponad 2 mln 600 tys. wniosków" - poinformowała szefowa MRiPS we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

"Zależy nam, żeby jak najwięcej wniosków było składanych drogą elektroniczną, ponieważ to usprawnia przyznawanie świadczeń. Dlatego zachęcam wszystkich rodziców. Przypomnę, że dzieci, które pobierają świadczenia miesiąc w miesiąc jest ponad 6 mln 600 tys." - powiedziała Maląg.

Świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

Czy możliwe jest wprowadzenie emerytury bez podatku

Kiedy premier, ale także władze partii, ogłoszą jakie konkretne działania w ramach Nowego Polskiego Ładu zostaną podjęte, wtedy o konkretach będziemy rozmawiali - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pytana o wprowadzenie emerytury bez podatku.

Szefowa MRiPS pytana była o informacje podane przez portal OKO.press i SuperExpress, że w programie odbudowy po kryzysie – Nowy Polski Ład, który ma ogłosić premier Mateusz Morawiecki - znalazła się m.in. propozycja wprowadzenia emerytury bez podatku, jeśli będzie to emerytura do kwoty 2,5 tys. zł.

"Powiem tak: jednak dobrze byłoby poczekać, kiedy Nowy ład będzie ogłoszony, kiedy pan premier, ale także władze partii, ogłoszą jakie konkretne działania w ramach Nowego Ładu zostaną podjęte i wtedy o konkretach będziemy rozmawiali. Teraz każdy z jakimś tam kawałeczkiem informacji idzie do mediów. Natomiast ja wyznaję taką zasadę, że poczekajmy aż cały ten nowy porządek Nowy ład zostanie przedstawiony" - odpowiedziała Maląg.

"Przede wszystkim działania, które przewiduje Nowy Ład mają służyć poprawie sytuacji Polaków, poprawie sytuacji zarówno po wyjściu z pandemii, wsparcie polskich rodzin, bo takie działania nasz rząd podejmuje od 5 lat, gdzie rodzina jest w centrum uwagi poprzez realizację i programów społecznych, ale i wszystkich programów gospodarczych" - dodała.

Minister rodziny i polityki społecznej odniosła się także do pytania o jej wypowiedź na spotkaniu ministrów Grupy Wyszehradzkiej, że w najbliższych tygodniach premier przedstawi nowe rozwiązania dotyczące polityki rodzinnej. Pytana, była czy to będą rozwiązania, które trafią do Nowego Ładu, czy to będą rozwiązania, które zostaną ujawnione wcześniej.

"Żadnych nowych rozwiązań wczesnej nie będziemy pokazywać. cały czas pracujemy na Strategią Demograficzną, która będzie wyznaczała kroki działania dla polityki prorodzinnej, ale w polityce prorodzinnej, rodzina - tak jak mówię - jest w centrum uwagi od 5 lat, wsparcie rodzin zarówno z dziećmi, jak i seniorów to jest priorytet. Otworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia: rząd, samorząd, organizacje pozarządowe" - powiedziała.

"Te działania na pewno będą wzmacniane, dlatego też kolejne działania, które będą kompleksowo obejmowały czy politykę podatkową, czy mieszkaniową, one będą trafiały jako wsparcie dla rodzin" - wskazała Maląg. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

io/