Terlecki: pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia

2021-03-09 12:03 aktualizacja: 2021-03-09, 14:37
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pandemia wszędzie zmonopolizowała działania służby zdrowia. Uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) pytany o zalecenie NFZ ws. ograniczenia planowych świadczeń.

W poniedziałek wieczorem NFZ poinformowało, że "w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo"

Terlecki powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że na temat zaleceń NFZ trzeba rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia. "My patrzymy na to jak pacjenci (...) którzy korzystają ze służby zdrowia" - zaznaczył. Na uwagę, że zawieszenie zabiegów w wielu przypadkach może oznaczać dramaty pacjentów, Terlecki odparł: "To jest dramat, oczywiście, to na całym świecie się dzieje".

"Pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia wszędzie" - stwierdził Terlecki.

Dopytywany, czy może rząd wyciągnął za mało wniosków z drugiej fali epidemii, odparł: "Uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach" - powiedział Terlecki. Zaznaczył, że cały czas trzeba "obserwować sytuację i dostosowywać się".

NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

mmi/