Rzecznik MZ: w środę najwyższa liczba dziennych zakażeń od początku tego roku

2021-03-10 09:24 aktualizacja: 2021-03-10, 09:50
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Dzisiaj będziemy mieli najwyższą liczbę dziennych zakażeń od początku roku, ale nie przekroczymy 18-20 tys., co nie oznacza jednak, że w następnych dniach takich poziomów nie zobaczymy - poinformował w środę rano w programie Tłit rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Dziś odnotujemy na pewno większą, może nie dużo większą, ale większą liczbę zakażeń niż tydzień temu (w ubiegłą środę było to 15 698 - PAP), ale nie są to już takie wzrosty, jakie notowaliśmy przed trzema dniami, kiedy to tydzień do tygodnia to było około 33 proc. wzrostu. Teraz zeszliśmy poniżej tego poziomu" - wyjaśnił.

Dodał, że w środę osiągniemy pułap, którego nie osiągnęliśmy jeszcze w tym roku, ale nie przekroczymy jeszcze 18-20 tys. nowych zachorowań, co nie oznacza jednak - jak stwierdził dalej - że w najbliższych dniach to nie nastąpi. Równocześnie zaznaczył, że w tym tygodniu średnia dobowa zakażeń wyniesie 15-15,5 tys.

"Oznacza to, że dzienne wyniki mogą sięgnąć nawet 20 tys. nowych zakażeń" - powiedział.

Równocześnie Andrusiewicz zaznaczył, że do świąt nie powinniśmy szykować się na spadek liczby nowych zakażeń. Zaznaczył, że żadna z prognoz nie przewiduje, że przed końcem marca, początkiem kwietnia trzecia fala epidemii zacznie wygasać.

Resort zdrowia poda wyniki dziennych zakażeń o godz.10.30. We wtorek poinformował o wykryciu zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 954 osób, w poniedziałek u 6 170 osób, w niedzielę u 13 574, w sobotę u 14 857, w piątek u 15 829, a w czwartek u 15 250. Natomiast w ubiegłą środę zdiagnozowano 15 698 chorych z COVID-19.

Od początku epidemii wykryto ponad 1,8 mln przypadków i zanotowano blisko 46 tys. zgonów.

W najbliższych dniach o 1,5 tys. zwiększy się baza łózek w szpitalach covidowych

W woj. mazowieckim uruchomione zostanie w najbliższym czasie 485 dodatkowych łóżek, a w województwie kujawsko-pomorskim 205; w całej Polsce w najbliższych dniach będzie ok 1,5 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 - poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz pytany w rozmowie z portalem Onet.pl o przygotowanie szpitali tymczasowych do trzeciej fali pandemii koronawirusa zaznaczył, że te lecznice, które zostały uruchomione na jesieni ub.r. odtwarzają obecnie swoje bazy łóżkowe, natomiast te, które były pasywne, zaczynają działać.

"Zwracam uwagę na województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie. Tam zajętość łóżek jest na poziomie ok 78 proc. W województwie mazowieckim, w tym w dużej części w Warszawie, będzie w najbliższym czasie 485 dodatkowych łóżek, w województwie kujawsko-pomorskim 205 łóżek. W najbliższych dniach to będzie ok 1,5 tys. dodatkowych łóżek w całej Polsce" - poinformował.

Dodał, że na Mazowszu działalność rozpoczynają szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu oraz szpital resortu obrony narodowej na warszawskim Okęciu. Wskazał, że bazę łóżkową poszerza również szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym.

Andrusiewicz podał, że także szpital tymczasowy w Gdańsku uruchamia kolejne segmenty, by zwiększyć swoja bazę łóżkową. (PAP)

autor: Monika Zdziera

liv/