Przeciążone instalacje tlenowe, problem z lekami na Covid-19. Tak wygląda sytuacja w polskich szpitalach

2021-03-29 13:40 aktualizacja: 2021-03-29, 17:53
Personel medyczny przy łóżku pacjenta na oddziale szpitala tymczasowego w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Personel medyczny przy łóżku pacjenta na oddziale szpitala tymczasowego w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Duże obciążenie instalacji tlenowych i brak leków na COVID -19 zaczynają być problemem, z którymi teraz borykają się polskie szpitale – powiedział w poniedziałek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń resort zdrowia poinformował w poniedziałek o zwiększeniu łóżek covidowych o 3 tys. dodatkowych miejsc, w przyszłym tygodniu o 3,8 ts. miejsc.

Zdaniem prof. Flisiaka oprócz uruchamiania nowych miejsc dla chorych ważne jest też skontrolowanie w funkcjonujących szpitalach instalacji tlenowych, bo przeciążone instalacje mogą się psuć, stanowiąc olbrzymie zagrożenie dla chorych. "Taka awaria oznaczałaby śmierć kilkunastu, a może nawet więcej chorych jednocześnie" – powiedział profesor. 

"Umierają przede wszystkim starsi pacjenci"

Zwrócił uwagę na pojawiające się braki w szpitalach remdesiviru, który leczeni są chorzy na COVID-19. Wskazał, że wprawdzie do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci, ale umierają przede wszystkim starsi.

"Mamy utrzymującą się tendencję spadkową, jeśli chodzi o wiek osób hospitalizowanych, co jest wynikiem zaszczepienia większości osób starszych" – powiedział. Dodał, że "nie są jednak prawdziwe opowieści o masowym umieraniu osób młodych. Oczywiście zgony poniżej 40. roku życia zdarzają się, ale sporadycznie, natomiast średnia wieku osób umierających pozostaje ta sama od wielu miesięcy. Umierają osoby starsze, które nie zaszczepiły się lub nikt nie zadbał o to, aby im w zaszczepieniu pomóc".

Zdaniem profesora Flisiaka kluczowe znaczenie w zapobieganiu wzrostowi zakażeń ma teraz przestrzeganie obostrzeń. "Gdyby nie święta, za ok. dwa tygodnie szczyt epidemii mielibyśmy za sobą. Obawiam się, że w wyniku zgromadzeń w kościołach czy spotkań rodzinnych może dojść do przedłużenia się czasu trwania wiosennej fali zakażeń" – powiedział. (PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mmi/