Jarosław Kaczyński: 11 rocznica katastrofy smoleńskiej nie powinna być datą, która determinuje moment ujawnienia prawdy

2021-03-31 21:31 aktualizacja: 2021-04-01, 07:09
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
11 rocznica katastrofy smoleńskiej nie powinna być datą, która determinuje moment ujawnienia prawdy - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prawdę można ujawnić wtedy, gdy mamy ją już na pewno i gdy nikt, kto myśli racjonalnie nie będzie w stanie jej podważyć - dodał.

Wypowiedź prezesa PiS ukazała się na portalu niezależna.pl. Jak podaje niezalezna.pl, na portalu społecznościowym Albicla.com odbyło się wirtualne spotkanie Klubów „Gazety Polskiej”.

W kontekście zbliżającej się 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński, pytany był przez klubowiczów "Gazety Polskiej" o działania dotyczące m.in. wyjaśnienia przyczyn katastrofy czy zwrotu wraku tupolewa przez stronę rosyjską.

Data rocznicy katastrofy smoleńskiej nie musi być momentem ujawnienia prawdy o tragedii

"My się zbliżamy w tej chwili do 11. rocznicy (katastrofy smoleńskiej - przyp. niezależna.pl), ale to nie powinna być data, która determinuje moment ujawnienia prawdy" - mówił prezes PiS.

"Prawdę można ujawnić wtedy, gdy mamy ją już na pewno i gdy nikt, kto myśli racjonalnie, odwołuje się do racjonalnych argumentów, nie będzie w stanie jej podważyć. To jest moment właściwy" - mówił w transmitowanym na portalu albicla.com spotkaniu z Klubami "Gazety Polskiej" - podała niezalezna.pl.

Kaczyński, pytany przez klubowiczów "Gazety Polskiej" stwierdził, że żądania zwrotu wraku Tupolewa ze Smoleńska do Polski były "wielokrotnie wysuwane przez polskie organa ścigania i wielokrotnie napotykały na brak odpowiedzi".

"W tej chwili być może podejmiemy jeszcze inne działania, ale proszę pamiętać, że Rosja jest krajem, który pewnych reguł międzynarodowych nie uznaje" - zaznaczył prezes PiS. "A jeżeli chodzi o państwa demokratyczne, Zachodu, to brak determinacji do wymuszenia na Rosji, by zachowywała się tak, jak inne państwa uczestniczące w obrocie międzynarodowym" - dodał.

Dochodzenie do prawdy jest długim procesem

"Musimy o tym pamiętać, że do prawdy - bo tutaj nie chodzi o wrak a o prawdę - można dojść i bez tego, chociaż to utrudnia i przedłuża cały proces, ale to nie jest niemożliwe" - zaznaczył Kaczyński.

"Dzisiaj jesteśmy na tym poziomie techniki, że na podstawie tych wiadomości, które mamy, metodami numerycznymi, matematycznymi, jesteśmy w stanie odtworzyć i samolot i proces jego rozpadu i wreszcie - możemy z dużą dozą pewności odtworzyć to, co się stało" - zapewnił. Kaczyński nadmienił, że raport komisji Antoniego Macierewicza "czeka już tylko na podpis".(PAP)

kgr/