Lewica chciałaby, aby pogrzeb byłej posłanki Izabelli Sierakowskiej miał charakter państwowy

2021-04-01 07:53 aktualizacja: 2021-04-01, 09:58
Posłanka SLD Izabella Sierakowska Fot. PAP/Radek Pietruszka
Posłanka SLD Izabella Sierakowska Fot. PAP/Radek Pietruszka
Złożyłem pismo do marszałek Sejmu, aby pogrzeb byłej posłanki SLD Izabelli Sierakowskiej miał charakter państwowy - poinformował PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Polityk zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie Sierakowskiej odznaczenia państwowego.

O śmierci byłej posłanki poinformował w środę PAP jej syn Michał Sierakowski: "Dziś w nocy po długiej ciężkiej chorobie i nierównej walce odeszła Poseł na Sejm X, I, II, III, IV i VI kadencji Izabella Sierakowska".

Gawkowski w imieniu klubu Lewicy przekazał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek pismo ws. nadania charakteru państwowego pogrzebowi zmarłej posłanki. "Złożyłem też pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, aby uhonorować Izabellę Sierakowską odznaczeniem państwowym" - przekazał PAP.

"Izabella Sierakowska to tak naprawdę pierwsza polska prawdziwa feministka. Osoba, która mimo tego, że w Polsce nikt nie dopuszczał myśli, że można walczyć o prawa kobiet, o bezpieczeństwo kobiet, o sprawy dotyczące wykluczenia społecznego kobiet, równe płace czy aborcję, ona stawała na mównicy sejmowej i bez względu na to, kto rządził, zawsze stała po tej stronie" - powiedział PAP polityk Lewicy.

Jak dodał, "dzisiaj, kiedy mamy do czynienia z olbrzymimi protestami kobiet, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, to właśnie Izabella Sierakowska powinna być upamiętniona i powinien zostać jej nadany specjalny status kobiety, o której wszyscy będziemy pamiętali".

Izabella Sierakowska od 1989 r. do 2005 r. z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

liv/

TEMATY: