Polskie Radio upamiętnia na swoich antenach Krzysztofa Krawczyka

2021-04-06 18:17 aktualizacja: 2021-04-07, 08:01
Polskie Radio postanowiło upamiętnić na swoich antenach zmarłego w poniedziałek wokalistę Krzysztofa Krawczyka, "emitując jego największe przeboje, ale również mniej znane utwory". "Nie zabraknie archiwalnych wywiadów z wokalistą Trubadurów"- zapewnia nadawca publiczny.

Jak podkreśliło we wtorek Polskie Radio, "w Jedynce przez cały dzień, w każdej godzinie pojawią się piosenki Krzysztofa Krawczyka". "W poświęconych artyście +Czterech Porach Roku+ (godz. 9.00-12.00) m.in. o tym, jak się można nauczyć trudnego chwytu barre? Jak powstali Trubadurzy? Czy zmienność jest niezbędną cechą każdego artysty? O tym opowiedzą – wspominając Przyjaciela – Trubadurzy: Ryszard Poznakowski i Marian Lichtman oraz Andrzej Piaseczny i Maria Szabłowska. Posłuchamy fragmentów kilku wywiadów Krzysztofa Krawczyka dla Polskiego Radia i Jedynki i... westchniemy, bo +To co dał nam świat, niespodzianie zabrał los...+. +Muzyczna Jedynka+ (13.00-15.00) w całości poświęcona będzie artyście i jego różnorodnej karierze – wśród gości m.in. Andrzej Smolik, Muniek, Wojciech Trzciński. Po godz. 20.00 koncert Krawczyka z archiwum Polskiego Radia" - napisano w komunikacie.

Nadawca publiczny poinformował również, że "Dwójka emitować będzie utwory Boba Dylana w interpretacji Krzysztofa Krawczyka, ale wspomni zmarłych również wczoraj: aktora, reżysera i scenarzystę Zygmunta Malanowicza oraz Marcina Błażewicza – kompozytora i wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie".

Muzyka Krzysztofa Krawczyka  - czytamy - "towarzyszyć będzie słuchaczom Trójki przez cały dzień – najczęściej w jego nieoczywistych utworach". "W +Tonacji Trójki+ (godz. 18.05) Aleksandra Kaczkowska przedstawi muzyczne wspomnienie o artyście. Czwórka także wspomina Krzysztofa Krawczyka. W ostatnim czasie popularność wokalisty wzrastała wśród młodych słuchaczy i m.in. była motywem przewodnim jednego z wieczorów sylwestrowych w Czwórce. Jego utwory oraz archiwalne wypowiedzi pojawią się w audycji +Muzyczny lunch+ (godz. 13.05). Także we wtorek fragmenty podcastu Czwórki z licznymi wypowiedziami artysty w +Strefie Prywatnej+ (godz. 20.05). Podcast będzie można znaleźć na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz na innych platformach streamingowych" - dodano.

Był na scenie przez ponad 50 lat 

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy, a 10 lat później rozpoczął karierę solową. W latach 70. wylansował m.in. przeboje "Jak minął dzień", "Parostatek" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

Na początku lat 80. Krawczyk wyjechał na pięć lat do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z życia artystycznego. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. wrócił na stałe do Polski.

W 2000 r. Krawczyk wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregowiczem, z którym nagrał płytę "Daj mi drugie życie" (2001). W 2002 r. ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", a w kolejnych latach - m.in. "To, co w życiu ważne" (2004), "Tacy samotni" (2006) i "Nigdy nie jest za późno" (2009).

Artysta zmarł w poniedziałek w szpitalu, do którego trafił po zasłabnięciu. Wcześniej leczył się na Covid-19 i w sobotę przed Wielkanocą został zwolniony do domu. Miał 74 lata. (PAP)

io/