Birmańskie media: aresztowano popularnego w całym regionie aktora i modela Painga Takhona

2021-04-09 14:56 aktualizacja: 2021-04-09, 15:05
Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING
Siły bezpieczeństwa Birmy aresztowały w czwartek aktora filmowego i modela, który ma fanów w całej Azji Południowo-Wschodniej. Paing Takhon to najbardziej znany z wielu celebrytów, których zatrzymano za popieranie protestów przeciwko puczowi wojskowemu z 1 lutego.

Wskutek nagonki junty wojskowej inne gwiazdy zostały zmuszone do ukrywania się lub opuściły kraj – podaje na swej stronie internetowej Radio Wolna Azja.

Oskarżenia o sprzeciw wobec wojska

Paing Takhon został aresztowany o świcie w czwartek w swoim domu w North Dagon w Rangunie. Kontrolowana przez wojsko telewizja Myawaddy TV przekazała, że został on oskarżony na podstawie rozdziału 505(a) kodeksu karnego za szerzenie sprzeciwu wobec wojska.

24-letni aktor i model był aktywnym uczestnikiem masowych protestów przeciwko dyktaturze wojskowej od czasu, gdy armia obaliła demokratycznie wybrany rząd noblistki Aung San Suu Kyi.

Jego siostra, May Chit Thway, napisała na Facebooku, że policja i żołnierze przyjechali pod dom w ośmiu ciężarówkach. "Proszę, mówcie głośno (o jego aresztowaniu) i módlcie się za niego" - napisała w poście szeroko udostępnionym w mediach społecznościowych przez fanów.

Paing Takhon napisał w środę w mediach społecznościowych, że nie czuł się dobrze od kilku dni.

Od obalenia rządu Suu Kyi z rąk policji i wojska zginęło w Birmie już ponad 600 osób – wynika z danych portalu Myanmar Now. (PAP)

kgr/