Ambasador RP w Berlinie: prezydent Lech Kaczyński był człowiekiem niezwykłym

2021-04-10 15:26 aktualizacja: 2021-04-11, 08:27
Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Fot. PAP/Leszek Szymański
Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Fot. PAP/Leszek Szymański
W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej ambasador Andrzej Przyłębski wspominał prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego. "Marzyła mu się Polska, która wyznacza kierunki przyszłego rozwoju zachodniej cywilizacji. Sprostajmy jego marzeniom" - apelował Andrzej Przyłębski w wypowiedzi udostępnionej PAP przez ambasadę RP w Berlinie.

"Śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego była dla Polski niepowetowana stratą" - mówił ambasador.

Przyłębski podkreślił, że Lech Kaczyński to "był człowiek niezwykły. Był politykiem, który przywrócił polskim patriotom, zrozpaczonym kierunkiem rozwoju Polski po 1989 roku nadzieje na to, że Polska może kontynuować swoje wspaniałe dziedzictwo. Dziedzictwo wolności, która nie jest samowolą i egocentryzmem, lecz odpowiedzialnością przed narodem, w jego teraźniejszym, ale i minionym kształcie".

"Był też intelektualistą, profesorem prawa, który rozumiał, że oddzielenie prawa od wartości, jaką jest sprawiedliwość, prowadzi do moralnego upadku społeczeństw" - powiedział Andrzej Przyłębski.

Przyłębski: prezydent Kaczyński miał odwagę

"Miał odwagę. Obrona Gruzji, jego legendarny lot wspaniale to pokazuje. Ale miał też marzenia. Marzyła mu się Polska, która wyznacza kierunki przyszłego rozwoju zachodniej cywilizacji. Sprostajmy jego marzeniom" - zaapelował na koniec ambasador RP w Berlinie.

W rocznicę katastrofy smoleńskiej w bazylice Jana Chrzciciela Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie odbędzie msza św. w intencji ofiar.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mst/