W Donbasie w ostatnich dwóch tygodniach najwięcej naruszeń rozejmu od początku roku

2021-04-15 14:42 aktualizacja: 2021-04-15, 18:22
Prorosyjscy bojownicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej biorą udział w ćwiczeniach taktycznych na poligonie Fot. PAP/ EPA / DAVE MUSTAINE
Prorosyjscy bojownicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej biorą udział w ćwiczeniach taktycznych na poligonie Fot. PAP/ EPA / DAVE MUSTAINE
Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zarejestrowała w ostatnich dwóch tygodniach w Donbasie najwięcej przypadków naruszenia zawieszenia broni od początku roku i trzy razy więcej od poprzedniego analogicznego okresu - poinformowała przedstawicielka OBWE Heidi Grau.

Specjalna przedstawiciel urzędującego przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej wydała takie oświadczenie po kolejnych spotkaniach tego formatu i wchodzących w jego skład grup roboczych.

Grau zaznaczyła, że spotkania odbyły się na tle rosnącej liczby naruszeń rozejmu. Według danych Specjalnej Misji Monitoringowej (SMM) liczba naruszeń zarejestrowanych w ostatnich dwóch tygodniach osiągnęła najwyższego poziomu od początku roku i była trzy razy wyższa w porównaniu z analogicznym poprzednim okresem. "To negatywnie wpływa na naszą pracę" - stwierdziła.

Wskazała, że w ostatnich dwóch tygodniach znacznie częściej dochodzi do ograniczeń i przeszkód dla swobodnego przemieszczania się SMM OBWE i realizacji mandatu misji.

Przedstawicielka OBWE poinformowała, że dziewięć z dziesięciu wylotów dronów SMM dalekiego zasięgu jest poddawanych zakłóceniom radioelektronicznym.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

io/

 

TEMATY: