Nieoficjalnie: MSZ wezwał ambasadora Rosji

2021-04-15 18:16 aktualizacja: 2021-04-15, 19:31
Wystąpienie ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wystąpienie ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w czwartek ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa do siedziby resortu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w czwartek ze źródeł dyplomatycznych. Spotkanie obecnie trwa.

Jak przekazało źródło PAP, wezwanie ma związek m.in. z wprowadzaniem przez USA nowych sankcji przeciwko Rosji. Kolejnym powodem - jak dodało źródło - jest obecna sytuacja na wschodniej granicy Ukrainy.

Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Natomiast w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Julia Mendel poinformowała w poniedziałek, że Rosja skoncentrowała ponad 40 tys. żołnierzy przy wschodniej granicy z Ukrainą i ponad 40 tys. żołnierzy na Krymie. Mendel dodała, że biuro Zełenskiego zwróciło się z prośbą o rozmowę na temat eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował BBC, że Rosja przerzuciła już do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych; BBC szacuje, że może być to ok. 11-14 tys. żołnierzy. Zarząd wywiadu twierdzi, że proces koncentracji rosyjskich sił ma trwać do końca kwietnia.

We wtorek Joe Biden zaproponował w rozmowie telefonicznej Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu na najwyższym szczeblu. Spotkanie przywódców państw miałoby się odbyć w "najbliższych miesiącach". Cel - jak głosi komunikat Białego Domu - to "omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja".

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie Waszyngtonu dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć". (PAP)

autor: Mateusz Roszak

liv/

TEMATY: