Ukraina uznała dyplomatę z ambasady Rosji w Kijowie za persona non grata

2021-04-19 17:17 aktualizacja: 2021-04-19, 17:22
Ambasada Rosji w Kijowie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ambasada Rosji w Kijowie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ukraina uznała w poniedziałek za persona non grata radcę ambasady Rosji w Kijowie, co jest reakcją na zatrzymanie w piątek przez FSB w Petersburgu, a następnie wydalenie z Rosji ukraińskiego konsula Ołeksandra Sosoniuka - poinformowało ukraińskie MSZ.

"Ministerstwo spraw zagranicznych wysłało dzisiaj notę, w której radca ambasady Rosji w Kijowie jest uznany za persona non grata" - powiedział agencji AFP rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko. Radca ambasady ma 72 godziny na opuszczenie Ukrainy - dodał.

W sobotę rosyjskie MSZ zakomunikowało, że wydala z kraju Ołeksandra Sosoniuka, konsula z konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu. Sosoniuka zatrzymała w piątek Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), zarzucając mu próbę uzyskania poufnych informacji z baz danych organów porządku publicznego, w tym FSB. Sosoniuk ma wyjechać z Rosji do 22 kwietnia

MSZ Ukrainy poinformował już w sobotę, że "wysoki rangą dyplomata ambasady Federacji Rosyjskiej w Kijowie powinien opuścić Ukrainę w ciągu 72 godzin, licząc od 19 kwietnia". (PAP)

mst/