Moskiewska policja zatrzymała współpracowniczkę Nawalnego Lubow Sobol i rzeczniczkę Kirę Jarmysz

2021-04-21 09:41 aktualizacja: 2021-04-21, 12:32
Samochody jeżdżą ulicą Malaya Nikitskaya podczas zachodu słońca w Moskwie, Rosja Fot. PAP/ EPA / YURI KOCHETKOV
Samochody jeżdżą ulicą Malaya Nikitskaya podczas zachodu słońca w Moskwie, Rosja Fot. PAP/ EPA / YURI KOCHETKOV
Policja w Moskwie zatrzymała w środę współpracowniczkę Aleksieja Nawalnego, Lubow Sobol - poinformował jej adwokat Władimir Woronin. W miastach Rosji w środę wieczorem mają się odbyć demonstracje w obronie więzionego opozycjonisty.

Woronin napisał na Twitterze, że Sobol, która jest prawniczką w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK), została zatrzymana przy stacji metra. Policjanci kazali jej wyjść z taksówki. Nie jest jasne, dokąd Sobol została zabrana.

Dzień przed zapowiedzianymi demonstracjami w różnych miastach Rosji doszło do zatrzymań zwolenników Nawalnego i aktywistów. Doniesienia o zatrzymaniach i rewizjach napływają z Petersburga, Niżnego Nowogrodu, Rostowa nad Donem, Syktywkaru.

Według portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji, ogółem przed środowymi protestami policja przeprowadziła zatrzymania w około 20 miastach. W większości powodem stały się komentarze w mediach społecznościowych, związane z demonstracją w obronie Nawalnego. Ich autorom władze zarzucają naruszenie przepisów o zgromadzeniach.

Protesty, które mają się odbyć w środę, nie uzyskały zezwoleń władz lokalnych.

Kira Jarmysz zatrzymana przez policję

Rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - Kira Jarmysz, została zatrzymana w środę w Moskwie. Jarmysz przebywa w areszcie domowym, ale wyszła z mieszkania w czasie, na który otrzymała zezwolenie śledczych.

Policja zabrała Jarmysz spod jej domu - poinformowała jej adwokat Weronika Polakowa. Rzeczniczka Nawalnego szła po zakupy, wykorzystując zezwolenie na jednogodzinne opuszczenie mieszkania.

To kolejne zatrzymania wśród zwolenników i współpracowników Nawalnego przed demonstracjami w jego obronie. Mają się one odbyć w środę wieczorem.

Tego samego dnia, w południe czasu moskiewskiego (o godz. 11 czasu polskiego) prezydent Władimir Putin wygłosi orędzie skierowane do rosyjskich parlamentarzystów. Putin wystąpi w moskiewskim Maneżu nieopodal Kremla.

Nawalny od 31 marca prowadzi głodówkę w zakładzie karnym w obwodzie włodzimierskim, około 100 km na wschód od Moskwy. 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

liv/