Dzień wolny na szczepienie? Firmy będą stosować takie zachęty

2021-04-21 14:45 aktualizacja: 2021-04-21, 18:36
Kolejka do punktu szczepień przeciwko COVID-19 w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
Kolejka do punktu szczepień przeciwko COVID-19 w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
Jeden dzień pracy w kontekście ryzyka zachorowania pracownika jest kosztem, który może zostać przez firmy poniesiony - ocenił w środę wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak. Zastrzegł, że zapisu o dniu wolnym na szczepienie nie ma w przepisach.

Wiceszef Pracodawców RP pytany był podczas środowej konferencji poświęconej szczepieniom w zakładach pracy, czy z okazji szczepienia przysługuje pracownikowi wolny dzień. Odpowiedział, że nie ma takiej przesłanki wynikającej z przepisów, kodeksu pracy czy z jakichkolwiek innych ustaw.

"Natomiast mamy świadomość tego, że po stronie pracodawcy wynika również obowiązek, żeby swoich pracowników zwyczajnie zachęcić do wzięcia udziału w programie szczepień w ramach swoich firm" - stwierdził Baniak.

Przedstawiciel Pracodawców RP zaznaczył, że również tego równego rodzaju zachęty będą stosowane. "Jeden dzień pracy w kontekście ryzyka zachorowania pracownika czy szerszej grupy pracowników jest kosztem, który może zostać przez firmy poniesiony. Jeżeli będzie taka możliwość będziemy również do takiej zachęty przekonywać" - wskazał. (PAP)

Autor: Magdalena Jarco

io/