Kościński: dzięki bezprecedensowej pomocy państwa w walce z Covid-19 uratowano tysiące miejsc pracy

2021-04-22 15:22 aktualizacja: 2021-04-23, 07:49
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Rafał Guz
Wzrost deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. to wynik bezprecedensowej pomocy państwa w walce z Covid-19 - ocenił dla PAP minister finansów Tadeusz Kościński, odnosząc się do czwartkowych danych GUS. Dodał, że dzięki temu uratowano tysiące przedsiębiorców i miejsc pracy.

W czwartek GUS poinformował, że zrewidował wcześniejsze szacunki deficytu sektora rządowego i samorządowego w 2020 r. do 7,0 proc. PKB z 6,9 proc. PKB wcześniej oraz potwierdził szacunki długu na poziomie 57,5 proc. PKB.

PAP/Maciej Zieliński

Zdaniem ministra finansów wzrost deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. to wynik bezprecedensowej pomocy państwa, która została skierowana na działania przeciwdziałające negatywnym skutkom COVID-19. "Uratowaliśmy tysiące przedsiębiorców i miejsc pracy. To są dla nas najważniejsze liczby. Mimo tak dużego wsparcia, nasz wynik ukształtował się na poziomie zbliżonym do średniej dla 27 krajów UE (6,9 proc. PKB)" - podkreślił szef MF. 

Polska znalazła się na podium w rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Ponadto jak przekazał PAP w czwartek minister Kościński, Polska znalazła się na podium rankingu fDi Magazine. "Nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu pod względem liczby i wartości ogłoszonych w lutym bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Światowe koncerny chętnie wybierają Polskę jako lokalizację swoich nowych przedsięwzięć" - powiedział Kościński. Jak dodał, "tak było i jest, mimo trwającej pandemii COVID-19".

"Naszym atutem są m.in. dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, łatwy dostęp do rynków UE, wysoka jakość produkcji i usług. Wysoka atrakcyjność inwestycyjna Polski to dowód na siłę polskiej gospodarki, ale też potwierdzenie stabilnej sytuacji w finansach publicznych" - wskazał Kościński.

"Puls Biznesu" napisał, że 30 zagranicznych firm ogłosiło w lutym, iż wyda nad Wisłą 1,2 mld dol. Lepsze okazały się tylko USA i Hiszpania. "Polska znalazła się na podium pod względem liczby i wartości ogłoszonych w lutym bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) — podał fDi Markets, firma analityczna z grupy Financial Times. 30 firm obiecało, że wyda nad Wisłą 1,2 mld dol. Największy inwestor to szwedzki Northvolt, który zbuduje w Gdańsku fabrykę za 200 mln dol. i zatrudni 500 osób" - czytamy na stronach internetowych "PB". (PAP)

PAP/Maciej Zieliński

Autor: Marcin Musiał

mmi/