Prezydent dla interia.pl: relacje Polski z USA pozostają dobre, mają charakter strategiczny

2021-04-24 08:51 aktualizacja: 2021-04-24, 08:55
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański
Relacje polsko-amerykańskie są na dobrym poziomie, dlatego, że mają charakter strategiczny; Amerykanie postrzegają nas jako dużego partnera - ocenił w rozmowie z portalem interia.pl prezydent Andrzej Duda.

W piątkowej rozmowie z portalem interia.pl prezydent RP Andrzej Duda spytany o relacje polsko -amerykańskie ocenił, że są "one na dobrym poziomie".

Relacje polsko-amerykańskie na przestrzeni ostatnich dekad

"Relacje ze Stanami Zjednoczonymi na przestrzeni ostatnich lat zostały zbudowane tak dobrze i osiągnęliśmy w nich tak wiele, jak nie udało się osiągnąć w zasadzie chyba nigdy w ciągu ostatnich 30 lat" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecność amerykańskich wojsk w Polsce, a także na znaczenie relacji USA dla polskiej energetyki. "Mamy na naszym terenie wojska amerykańskie; Stany Zjednoczone w dużej części zabezpieczają, w sensie dostaw, także i naszą suwerenność energetyczną, bo mamy kontrakty z amerykańskimi firmami na dostawy gazu skroplonego w USA" - powiedział.

"Jeżeli mamy ruch bezwizowy między Polską a USA, czego nie było na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat - to pokazuje, że dosłownie w ciągu tych kliku ostatnich lat stosunki polsko-amerykańskie weszły na zupełnie inny poziom niż do tej pory" - ocenił prezydent.

"One na tym poziomie pozostają, dlatego, że mają charakter strategiczny, a kwestiach strategicznych, w państwie, w którym obowiązują właściwe reguły, zmiana władzy nie powoduje zmian relacji strategicznych" - podkreślił.

Dodał, że "wielokrotnie otrzymujemy z USA sygnały, i ze strony prezydenta Bidena, i ze strony Kongresu USA, że ta współpraca w ramach Trójmorza jest dla nich ważna, że ogromnie chcieliby tę współpracę rozwijać, i postrzegają nas jako takiego dużego partnera w tym formacie".

Prezydent Duda zapowiedział również, że "na pewno będzie rozmawiał z prezydentem Bidenem". "Mamy się spotkać na szczycie NATO, prowadzimy wymianę korespondencji. Uczestniczyłem też w szczycie klimatycznym, na który mnie zaprosił" - zaznaczył.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

kgr/