CBA zatrzymało byłego wiceprezesa i dwóch byłych prokurentów Węglokoksu Kraj

2021-04-28 07:38 aktualizacja: 2021-04-28, 12:22
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wiceprezesa i dwóch byłych prokurentów spółki Węglokoks Kraj - dowiedziała się w środę PAP w źródłach bliskich śledztwu. Prokuratura zarzuciła im działanie na szkodę firmy i niekorzystną sprzedaż węgla.

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował w środę PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA w woj. śląskim. To pierwsze działania CBA w tej sprawie. Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostali doprowadzenie do nadzorującej postępowanie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Według śledczych, zatrzymani przez Biuro jako osoby zarządzające spółką nie dopełnili ciążących na nich obowiązków oraz przekroczyli udzielone im uprawnienia w związku z zawarciem trzech umów na sprzedaż miału węglowego.

Umowy miały zostać zawarte na trzy lata. Zdaniem śledczych, niekorzystne warunki umowy spowodowały ponad 28 mln zł szkody w majątku spółki.

Prokuratura przedstawiła wszystkim trzem zatrzymanym przez CBA b. pracownikom Weglokoksu Kraj zarzuty działania na szkodę spółki, a prokurator zdecydował zastosować wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wydział zaznaczył w rozmowie z PAP, że postępowanie ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. (PAP)

Autorka: Aleksander Główczewski

mmi/