Rząd przeznaczy 45 mln zł na ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

2021-04-30 07:34 aktualizacja: 2021-04-30, 10:00
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
W 2021 r. powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, trzy z nich powstaną na terenach, gdzie do tej pory nie było takiej pomocy. Na realizację tego zadania przeznaczamy w tym roku 45 mln zł - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wiceszef MRiPS poinformował, że w tym roku przekazane zostaną nowe środki na wsparcie Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS). "W tym roku powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia i 685 nowych miejsc. Co ważne, trzy ośrodki powstaną na terenach, gdzie w ogóle nie było takiego wsparcia" - powiedział Szwed.

Podkreślił, że w tym roku na realizację tych zadań zostanie przeznaczonych 45 mln zł. "Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspomagać osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby niesamodzielne" - powiedział wiceminister.

Ponadto - jak dodał - każda placówka otrzyma dotację na bieżące utrzymanie podopiecznych. "W tym roku na jednego uczestnika jest to 1752 zł. Może ta kwota być zwiększona w zależności od stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub ze spektrum autyzmu ta kwota może wzrosnąć do 2278 zł" - wskazał Szwed.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na funkcjonowanie ŚDS-ów przeznaczono łącznie 700 mln zł. "W tym roku ta kwota na uruchomienie nowych ośrodków to 45 mln zł, ale później oczywiście na podopiecznych są kierowane dodatkowe środki z rezerwy budżetu państwa" - wyjaśnił wiceminister.

Jak podał, w Polsce funkcjonuje łącznie 840 Środowiskowych Domów Samopomocy, które zapewniają 32 tys. miejsc.

Szwed zwrócił uwagę, że obecnie, w czasie epidemii ŚDS-y działają normalnie, chyba że jest wykryte ognisko zakażeń. Dodał jednocześnie, że decyzję w sprawie ewentualnych ograniczeń podejmuje samorząd, dyrektorzy placówek i lokalny sanepid.

Środowiskowy dom samopomocy jest placówką dziennego pobytu, która może prowadzić miejsca całodobowe. Stanowi wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w funkcjonowaniu w środowisku rodzinnym i społecznym. W ŚDS świadczone są usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

mmi/