Sondaż "wPolityce": 14 procent chciałoby w Polsce monarchii parlamentarnej

2021-05-03 19:20 aktualizacja: 2021-05-03, 19:26
Zamek Królewski w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymańsk
Zamek Królewski w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymańsk
14 proc. respondentów chciałoby w Polsce monarchii parlamentarnej, jak w Wielkiej Brytanii. Przeciw tej koncepcji jest 57 proc. respondentów. 29 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.

Wyniki badania opublikowano w poniedziałek, w 230. rocznicę przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

"Czy gdyby I Rzeczpospolita przetrwała, gdyby nie doszło do rozbiorów, to być może nasze państwo byłoby dziś monarchią konstytucyjną, jak to zakładała Konstytucja 3 maja?" - zastanawiano się na portalu.

Dlatego przeprowadzono sondaż, w którym zadano respondentom pytanie brzmiące: "Czy chciałaby Pani/chciałby Pan, żeby w Polsce obowiązywała monarchia parlamentarna taka, jak w Wielkiej Brytanii?".

Przeciw tej koncepcji 57 proc.

Za monarchią parlamentarną w Polsce opowiedziało się 14 proc. badanych, w tym 7 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", tyle samo - 7 proc. - wybrało odpowiedź "raczej tak". Przeciw tej koncepcji było 57 proc. respondentów, w tym zdecydowanie przeciw - 33 proc., a 24 proc. "raczej przeciw". 29 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy za monarchią parlamentarną opowiedziało się 18 proc. respondentów, a przeciw 53 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej "za" było 11 proc., a "przeciw" 71 proc. Wśród wyborców Polski 2050 za monarchią parlamentarną było 12 proc., a "przeciw" 75 proc.

"W sumie można więc stwierdzić, że Polacy cenią monarchię, ale tę istniejącą w Wielkiej Brytanii. Na własnym podwórku wolą system prezydencki" - podsumowano wyniki badania na portalu wPolsce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) 1067-osobowej próbie Polaków w dniach od 23 do 26 kwietnia 2021 roku. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

io/