Buda: spodziewam się ponad 300 głosów posłów za przyjęciem KPO

2021-05-04 08:51 aktualizacja: 2021-05-04, 11:17
 Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Spodziewam się ponad 300 głosów parlamentarzystów, którzy we wtorek zagłosują w Sejmie za Krajowym Planem Odbudowy - ocenił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przypomniał, że wszystkich członków klubu Zjednoczonej Prawicy będzie obowiązywała dyscyplina w głosowaniu.

We wtorek po południu Sejm ma się zająć projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

"Wczoraj wysłałem Krajowy Plan Odbudowy w takiej wersji, jaką przyjęła Rada Ministrów jeszcze w piątek 30 kwietnia. I ta treść jest opublikowana na stronie internetowej i ona jest dostępna we wszystkich mediach, w tym społecznościowych" - powiedział we wtorek w Radiowej Jedynce Buda.

Podkreślił, że KPO zostało przedyskutowane z samorządami, a sam spotkał się kilkanaście razy z ich przedstawicielami, uczestniczył również kilka razy na komisji wspólnej rządu i samorządu. "Wszystkie uwagi usłyszeliśmy, naprawdę dużą część uwzględniliśmy" - powiedział.

Wiceminister był pytany o to, jaka większość parlamentarna poprze KPO we wtorek w Sejmie.

"Myślę, że to będzie grubo ponad 300 parlamentarzystów, mam nadzieję, że blisko 400. Ale zdecydowana większość. Nie wyobrażam sobie, żeby być przeciwko. Myślę, że wielu parlamentarzystów taką analizę korzyści i strat przeprowadziło" - powiedział Buda.

Jak dodał w głosowaniu nad KPO "dyscyplina będzie i ona obowiązuje wszystkich członków klubu, czyli łącznie wszystkich członków Zjednoczonej Prawicy i Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość" "Mam nadzieję, że tych osób, które albo się wstrzymają, albo ich nie będzie, albo też będą przeciwko - będzie naprawdę niewiele" - ocenił.

Zdaniem Budy, "pomimo dyscypliny, którą gdzieś zarządzi prawdopodobnie Borys Budka, dużo posłów Koalicji Obywatelskiej wyłamie się i będzie głosowało za KPO".

"Mamy jeszcze głosy Koalicji Polskiej. I jak sądzę, tam też dojdzie do jakiegoś podziału, a być może nawet i większość będzie głosowała +za+" - powiedział.

W ocenie wiceministra, "dzisiaj każdy poseł z osobna musi zadecydować o ważnej sprawie dla Polski".

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

liv/