Film „Benedetta” Paula Verhoevena, będzie walczył o Złotą Palmę w Cannes

2021-05-10 15:53 aktualizacja: 2021-05-10, 19:46
Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
6 lipca tego roku premierą musicalu „Annette” Leosa Caraksa rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jednym z filmów, które wezmą udział w konkursie głównym festiwalu będzie najnowszy film Paula Verhoevena „Benedetta”. Właśnie zaprezentowano zwiastun tej produkcji.

Po pięciu latach od premiery jego poprzedniego filmu, przewrotnego thrillera „Elle”, Paul Verhoeven powraca z kolejnym dziełem. To oparta na faktach produkcja pod tytułem „Benedetta”, która będzie miała uroczystą premierę 9 lipca podczas festiwalu w Cannes. Tego samego dnia trafi też do francuskich kin.

Akcja filmu „Benedetta” rozgrywa się w XV wieku, a jego bohaterką jest tytułowa Benedetta Carlini (w tej roli znana z filmu „Victoria” Virginie Efira), która rozpoczyna swój zakonny nowicjat w jednym z toskańskich klasztorów. Jej wpływ na klasztorną społeczność widoczny jest niemal od razu. Dziewczyna od swoich młodych lat ma bowiem dar czynienia cudów. Wkrótce wybucha skandal, gdy na jaw wychodzi, że Benedetta ma romans z inną zakonnicą. W 1986 roku historia Benedetty opisana została przez Judith C. Brown w książce „Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy” („Nieskromne akty: Życie lesbijskiej zakonnicy w renesansowych Włoszech”.

W pozostały rolach w filmie Verhoevena wystąpili Charlotte Rampling („45 lat”, „Basen”), Daphne Patakia („Djam”), Lambert Wilson („Matrix Reaktywacja”, Kobieta-Kot”) oraz Olivier Rabourdin („Uprowadzona”, „O północy w Paryżu”). Scenariusz na podstawie książki Brown napisali Verhoeven oraz David Birke („13 grzechów”, „Slender Man”).

Pełna lista filmów, które wezmą udział w konkursie głównym rozpoczynającego się 6 lipca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, ogłoszona zostanie 27 maja. Imprezę otworzy nowy film Leosa Caraksa „Annette”. Jest to musical z Adamem Driverem i Marion Cotillard w rolach głównych. (PAP)

kal/ gra/