Maląg: wprowadzenie rodzinnego kapitału opiekuńczego planowane w kolejnym roku

2021-05-17 21:12 aktualizacja: 2021-05-18, 07:34
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szczegóły jak składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy będziemy podawali, kiedy będą przygotowane zmiany legislacyjne - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że wprowadzenie tego świadczenia planowane jest w kolejnym roku.

Szefowa MRiPS pytana była w poniedziałek w TV Republika i TVP Info o rodzinny kapitał opiekuńczy, którego wprowadzenie zostało zapowiedziane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas prezentacji Polskiego Ładu.

"Wszystkie rozwiązania, które zostały zaprezentowane w Polskim Ładzie, te rozwiązania prorodzinne zabezpieczają te świadczenia, które już są wypłacane, czyli (...) program Rodzina 500 plus, będzie w pełni realizowany, program Dobry Start, program Mama plus, Maluch plus, będą też realizowane (programy) senioralne: trzynasta emerytura, waloryzacja, ale dojdą też nowe rzeczy" - wskazała Maląg. Jak mówiła, wśród tych nowych rzeczy jest właśnie rodzinny kapitał opiekuńczy.

Maląg: potrzebne jest wsparcie dla rodziców do trzeciego roku życia dziecka

"Wszystkie badania, które prowadziliśmy - i przede wszystkim też rozmowy z Polakami, które dalej będą prowadzone w ramach konsultacji i strategii demograficznej, która będzie za niedługo ogłoszona - pokazują, że potrzebne jest wsparcie dla rodziców do trzeciego roku życia (dziecka). Przypomnę, że w Polsce mamy długi urlop rodzicielski - roczny, 80 proc. płatny - i potem przychodzi ten moment między 12. miesiącem życia dziecka, a 36. miesiącem, gdzie przewidujemy wprowadzenie właśnie rodzinnego kapitału opiekuńczego - 12 tys. zł" - mówiła minister. Jak zaznaczyła, będzie to świadczenie obok 500 plus.

"Rodzice zakładamy - i to będziemy chcieli przedyskutować w ramach szerokiej kampanii społecznej i dialogu społecznego z Polakami - będą mogli decydować czy będą chcieli pobierać to świadczenie przez rok po 1000 zł (miesięcznie), czy przez dwa lata po 500 zł" - podała Maląg. Wskazała, że środki te będą wypłacane podobnie jak 500 plus.

"Szczegóły jak składać wnioski będziemy podawali, kiedy będą legislacyjne zmiany przygotowane, aby przede wszystkim Polacy wiedzieli jak można z tego świadczenia skorzystać. Planujemy, że wprowadzimy je w kolejnym roku" - poinformowała szefowa MRiPS. "Ustawy są w trakcie opracowywania" - dodała. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

mst/