Dziś debata o planie na zdrowie w ramach Polskiego Ładu

2021-05-21 07:07 aktualizacja: 2021-05-21, 09:44
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
W piątek o godz. 10.00 w Chełmie (woj. lubelskie) rozpocznie się debata o zawartych w Polskim Ładzie propozycjach w dziedzinie ochrony zdrowia, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Po debacie odbędzie się konferencja prasowa ministra Niedzielskiego "Polski Ład Profilaktyka 40 Plus".

Wydarzenie w Chełmie to pierwsza z planowanych przez PiS dziesięciu debat wyjazdowych, podczas których eksperci mają poruszać poszczególne elementy Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które pozwolą na utworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura do 2500 zł bez podatku.

Piątkowa debata poświęcona będzie pierwszemu filarowi – 7 proc. PKB na zdrowie. O godz. 10.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej wystąpi minister zdrowia Adam Niedzielski, a o godz. 10.20 rozpocznie się debata "Polski Ład sposobem na odbudowę zdrowia Polaków po covidzie".

Po jej zakończeniu (o godz. 12.30) odbędzie się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego na temat "Polski Ład Profilaktyka 40 plus".

Pierwszym filarem Polskiego Ładu jest zdrowie. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Plan na zdrowie

Plan na zdrowie zakłada także utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali i uruchomienie Funduszu Medycznego. Przewiduje też rozwój Centrum Obsługi Pacjenta (pacjent.gov.pl), które ma stanowić kolejny etap cyfryzacji, umożliwiający łatwe zapisy przez internet lub infolinię do lekarza i specjalistów.

Oprócz tego planowane jest zniesienie limitów u specjalistów dla wszystkich Polaków.

Plan zakłada wprowadzenie wyższych wynagrodzeń kadr medycznych, a także usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej i profilaktykę dla osób powyżej 40 lat. Uruchomiony zostanie program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych.

Program będzie połączony z badaniami w zakresie medycyny pracy. Ma powstać program badawczy nad COVID-19.

Przewiduje się też rozbudowanie Krajowej Sieci Onkologicznej i powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ta ostatnia ma umożliwić nieograniczony dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, oraz leczenia chorób serca, aby obniżyć śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że PiS chce wprowadzać jesienią pierwsze rozwiązania z Polskiego Ładu.

"Pierwsze rozwiązania chcemy wprowadzać już na jesieni, przynajmniej jeśli chodzi o przedstawianie projektów ustaw, i traktujemy to nie jako program wyborczy. Jest to program rządzenia na najbliższe dwa i pół roku. Polski Ład ma charakter pewnej przemyślanej i długofalowej strategii, chociażby jeśli chodzi o kwestię finansowania służby zdrowia. W 2023 chcemy osiągnąć poziom 6 proc. PKB, a w 2027 chcemy na ochronę zdrowia przeznaczyć już 7 proc. PKB. Pokazuje to, że tutaj potrzebne jest myślenie perspektywiczne" – mówił Fogiel.(PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska

io/