Horała: Polski Ład to wielki program inwestycyjny na setki miliardów złotych

2021-05-22 15:55 aktualizacja: 2021-05-22, 17:51
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała Fot.  PAP/Paweł Supernak
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała Fot. PAP/Paweł Supernak
Polski Ład to również wielki program inwestycyjny na najbliższe lata, który można liczyć nawet na kilkaset miliardów złotych, zainwestowanych w infrastrukturę - powiedział w sobotę wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

"Zainwestowanych w dokończenie polskiej sieci dróg krajowych i autostrad tak, by ok. roku 2030 tę docelową, modelową sieć osiągnąć. W remont linii kolejowych czy w to - czym ja się głównie zajmuję Centralny Port Komunikacyjny - czyli nowe, duże hubowe lotnisko i węzeł kolejowy spinający ramy komunikacyjne nowego systemu transportowego opartego na kolejach dużych prędkości" - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku Horała. 

Zwrócił uwagę, że Polski Ład, "jak już pokazują pierwsze sondaże cieszy się dużym poparciem społecznym". "Ale chcemy o nim rozmawiać, zanim konkretne ustawy realizujące programowe postanowienia trafią do Sejmu. Jest czas na rozmowę z Polakami również na dokonywanie ewentualnych korekt, wprowadzanie nowych elementów, które będą zgodne z ogólnymi założeniami" - wyjaśnił. 

"Po pandemii, którą przechodzimy w sensie gospodarczym, jak na skalę europejską - niektórzy nawet powiedzieliby, że zaskakująco dobrze. Najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie, jedna z najmniejszych recesji, bardzo dobre prognozy instytucji, również międzynarodowych, dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce w tym i przyszłych latach. Ale to nie znaczy, że można spoczywać na laurach. Mamy szansę szybciej niż do tej pory dogonić wiele państw Europy zachodniej" - ocenił wiceminister infrastruktury.

Podkreślił, że to jest cel gospodarczy rządu Zjednoczonej Prawicy

"Aby Polacy osiągnęli poziom życia Europy Zachodniej i żeby nie były to tylko cyferki, punkciki gdzieś w tabelach, ale realny wzrost poziomu życia dla maksymalnie wielu Polaków. Stąd chociażby w Polskim Ładzie element reformy klina podatkowego i generalnej obniżki podatków i składek, która będzie korzystna dla 18 milionów podatników i dla prawie 90 procent emerytów" - mówił Horała. 

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)  

Autor: Robert Pietrzak
io/