Para prezydencka weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji

2021-05-24 07:22 aktualizacja: 2021-05-24, 08:44
Prezydent Andrzej Duda (L) wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (P), Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent Andrzej Duda (L) wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (P), Fot. PAP/Mateusz Marek
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożą w środę i czwartek oficjalną wizytę w Gruzji. Prezydent wraz z małżonką weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. Zaplanowano też rozmowy polityczne z władzami Gruzji, w tym z prezydent Salome Zurabiszwili.

26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę dnia uzyskania przez Gruzję po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Rok 2021 jest w Gruzji rokiem obchodów 30. rocznicy niepodległości; 31 marca 1991 roku odbyło się w Gruzji referendum, w którym 98,91 proc. Gruzinów opowiedziało się za niepodległością, która została ogłoszona 9 kwietnia 1991 r.

Obchody Dnia Niepodległości w Gruzji

"W środę 26 maja odbędą na Placu wolności w Tbilisi się obchody główne 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji. Prezydent Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który weźmie w nich udział. Polski prezydent jako honorowy gość zagraniczny wygłosi także wystąpienie na Placu Wolności" - przekazał PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, wizyta w Gruzji będzie miała też elementy polityczne, bo w czwartek, prezydent spotka się z władzami Gruzji, m.in. z prezydent Salome Zurabiszwili. "Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu" - dodał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też dowództwo Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, która została uruchomiona w 2008 roku jako odpowiedź UE na inwazję rosyjską na Gruzję. "Obecnie dowódcą tej misji jest polski dyplomata Marek Szczygieł. Prezydent odwiedzi siedzibę tej misji, spotka się z jej dowódcą" - przekazał minister Szczerski.

Poinformował też, że prezydent wraz z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim spotka się z polską misją archeologiczną w Gruzji. Jak zaznaczył Szczerski, misja polskich archeologów dokonuje na terenie Gruzji "niezwykle ważnych dla tożsamości, dla dziedzictwa gruzińskiego wykopalisk, które mają przełomowe znacznie, jeżeli chodzi o historię starożytną tamtych terenów", sięgającą czasów Kolchidy, starożytnej krainy leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie obecnej Gruzji.

W marcu br. Andrzej Duda odbył wideorozmowę z prezydent Zurabiszwili; jej tematami była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji. Rozmowa miała miejsce dzień po spotkaniach przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela w Tbilisi. Jak informowała wtedy Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda potwierdził, że Polska wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia rządzących i opozycji w celu przywrócenia stabilnego działania instytucji demokratycznych w Gruzji.

W 2018 roku prezydent RP odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. W deklaracji przypomniano słowa byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który podczas wizyty w Tbilisi 12 sierpnia w 2008 roku powiedział: "Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność".

Prezydent Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy - Wiktor Juszczenko, Litwy - Valdas Adamkus, Estonii - Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

kgr/