Zinedine Zidane rezygnuje z funkcji trenera Realu Madryt

2021-05-27 12:28 aktualizacja: 2021-05-27, 15:30
Zinedine Zidane. Fot. PAP/EPA/Javier Zorrilla
Zinedine Zidane. Fot. PAP/EPA/Javier Zorrilla
Zinedine Zidane zrezygnował z funkcji trenera piłkarzy Realu Madryt. W minionym sezonie jego drużyna nie zdobyła żadnego trofeum. W hiszpańskiej ekstraklasie zajęła drugie miejsce, ustępując lokalnemu rywalowi - Atletico.

Umowa z prawie 49-letnim Francuzem miała obowiązywać do czerwca 2022 roku. Media w Hiszpanii już wcześniej zapowiadały, że Zidane - w przeszłości znakomity piłkarz Realu - chce odejść ze skutkiem natychmiastowym, a władze klubu zaczęły poszukiwania nowego szkoleniowca.

"Real Madryt ogłasza, że Zinedine Zidane postanowił zakończyć swój obecny okres trenera naszego klubu. Teraz jest czas, aby uszanować jego decyzję i okazać nasz szacunek oraz wdzięczność za jego profesjonalizm, poświęcenie i pasję w ciągu ostatnich kilku lat (...)" - poinformował w czwartek słynny klub.

Zidane prowadził Real w latach 2016-2018 i wrócił w marcu 2019 roku, zastępując zwolnionego Argentyńczyka Santiago Solariego.

"Zidane jest jedną z największą postaci wszech czasów w Realu"

"Zidane jest jedną z największą postaci wszech czasów w Realu, a jego legenda wykracza poza to, co zrobił jako trener i zawodnik dla naszego klubu. Wie, że pozostanie w sercach kibiców klubu, a Real zawsze będzie jego domem" - dodano.

Pod wodzą Francuza od 2016 roku Real wywalczył dwa razy mistrzostwo kraju i trzykrotnie triumfował w Lidze Mistrzów. W minionym sezonie zespół nie zdobył jednak żadnego trofeum, a taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz od 11 lat.

W Primera Division "Królewscy", którzy bronili tytułu, zajęli drugie miejsce. W Lidze Mistrzów odpadli w półfinale po rywalizacji z Chelsea Londyn, a w Pucharze Hiszpanii (Króla) ponieśli sensacyjną porażkę w 1/16 finału z trzecioligowym Alcoyano.

Zidane był jednym z najlepszych piłkarzy świata przełomu wieków. Trzykrotnie wygrał plebiscyt na Piłkarza Roku FIFA: w 1998, 2000 i 2003 roku. Był kapitanem reprezentacji Francji, gdy zdobywała mistrzostwo świata (1998) i Europy (2000). Osiągnął wiele sukcesów klubowych z Girondins Bordeaux, Juventusem Turyn i Realem, w którego barwach występował w latach 2001-2006. Z "Królewskimi" zdobył m.in. tytuł mistrza Hiszpanii (2003) oraz triumfował w Lidze Mistrzów (2002).

W gronie następców Zidane'a wymieniany jest przede wszystkim Antonio Conte, który doprowadził Inter Mediolan w świetnym stylu do mistrzostwa Włoch i rozwiązał już umowę z tym klubem, za obopólną zgodą. Innym z kandydatów jest były znakomity napastnik Realu - Raul. (PAP)

mst/