Para żurawi mandżurskich z płockiego zoo doczekała się dwóch piskląt. To gatunek zagrożony wyginięciem

2021-06-02 16:39 aktualizacja: 2021-06-02, 21:42
Para żurawi mandżurskich z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku (Mazowieckie) doczekała się dwóch piskląt. To gatunek ptaków zagrożony wyginięciem. W naturze zamieszkuje północno-wschodnią Azję. Para żurawi mandżurskich mieszkająca w płockim zoo jest jedyną rozmnażającą się w Polsce.

"Mieszkająca w naszym zoo para żurawi mandżurskich doczekała się dwóch piskląt" – oznajmił w środę płocki ogród. Przypomniał jednocześnie, iż żurawie mandżurskie są gatunkiem zagrożonym w naturze wyginięciem. Jak zaznaczyło płockie zoo, hodowla żurawi mandżurskich prowadzona jest tam od 2002 r., a zadomowiona w tym ogrodzie para ptaków jest aktualnie jedyną systematycznie rozmnażającą się parą tego gatunku w Polsce.

Żurawie mandżurskie są gatunkiem zagrożonym

W informacji wspomniano m.in., że lęgi żurawi mandżurskich "są bardzo widowiskowe": ptaki budują gniazdo najczęściej ze słomy i gałązek, wysiadują na zmianę jajka, a następnie wodzą pisklęta stanowiąc tym samym bardzo wdzięczny obiekt obserwacji dla osób zwiedzających zoo. "Troskliwi rodzice opiekują się swoimi młodymi z ogromną dbałością" – podkreślił płocki ogród. Dodał przy tym, iż żurawie mandżurskie łączą się w pary na całe życie i uważane są za symbol wierności, a także odwagi.

"Z uwagi na status ochronny gatunku i sukcesy hodowlane, płockie żurawie stanowią wielką dumę pracowników zoo" – przyznał płocki ogród.

Żuraw mandżurski (Grus japonensis) to gatunek, który w środowisku naturalnym zamieszkuje północno-wschodnią Azję, głównie tereny podmokłe, bagna, rozlewiska lub pola ryżowe. Jest jednym z największych gatunków żurawi - osiąga wysokość do 1,5 metra, a rozpiętość skrzydeł do 2,5 metra. Jest też bliskim krewnym żurawia zwyczajnego, który występuje w Polsce.

Żurawie mandżurskie żywią się pokarmem pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Średnia długość ich życia to 30 do 40 lat, ale znane są doniesienia o osobnikach, które w warunkach hodowlanych dożywają sędziwego wieku 70 lat.

Jak wyjaśniło płockie zoo, żurawie mandżurskie zakładają gniazda na ziemi, gdzie samica składa dwa jaja, które wysiadywane są około miesiąc przez oboje rodziców - pisklęta tego gatunku są zagniazdownikami, w związku z czym niedługo po wykluciu są zdolne do opuszczenia gniazda i wraz z rodzicami poszukują pokarmu.

"Żurawie znane są ze swego zachowania przypominającego taniec. Uważa się, iż dzięki temu ptaki nawiązują kontakty z innymi osobnikami, jak również wyrażają swoje emocje" – wspomniało w informacji płockie zoo. Podkreśliło jednocześnie, że wyginięcie, grożące żurawiom mandżurskim w naturze, spowodowane jest intensyfikacją rolnictwa i uprzemysławianiem terenów, na których niegdyś ptak ten występował - jedynie populacja występująca w Japonii jest stabilna.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Placówka powstała w 1951 r. Położona jest na malowniczej nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Od 2002 r. należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W płockim zoo mieszka ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Właśnie w tym ogrodzie żurawie mandżurskie rozmnożyły się pierwszy raz w Polsce w warunkach hodowlanych w 2007 r. Lęgi tych ptaków notowano tam także w kolejnych latach, np. w 2015 r. para doczekała się dwóch piskląt. Szacuje się, że na świecie żyje ok. 2 tys. osobników tych ptaków, w tym mniej więcej połowa w ogrodach zoologicznych. (PAP)

kgr/