KO chce, by oprócz Jolanty Brzeskiej honorowe obywatelstwo Warszawy otrzymał też Andrzej Rzepliński

2021-06-08 07:33 aktualizacja: 2021-06-08, 09:47
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Rada Warszawy ma głosować w czwartek nad przyznaniem honorowego obywatelstwa Jolancie Brzeskiej, zamordowanej przed 10 laty obrończyni praw lokatorów. W projekcie uchwały w tej sprawie znalazło się jednak jeszcze jedno nazwisko - b. prezesa TK Andrzeja Rzepińskiego. Pomysł nie podoba się PiS.

Wniosek o nadanie Jolancie Brzeskiej Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy złożył w połowie maja klub Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas jednak, ze względu na sprzeciw radnych Koalicji Obywatelskiej, został zdjęty z porządku obrad Rady miasta. Szef klubu KO Jarosław Szostakowski argumentował wówczas, że wyróżnienie to zwykle nadaje się osobom żyjącym, a imieniem Brzeskiej nazwano już jeden ze stołecznych skwerów.

Po niespełna miesiącu Platforma Obywatelska zmieniła jednak zdanie. Wniosek w sprawie uczczenia zamordowanej w marcu 2011 roku działaczki społecznej ma być rozpatrywany na czwartkowej sesji Rady Warszawy. W projekcie uchwały widnieją jednak dwa nazwiska: Jolanty Brzeskiej i krytykowanego przez PiS byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

Jak podkreśla w rozmowie z PAP Szostakowski, głosowanie łączne w przypadku więcej niż jednego kandydata do przyznania honorowego obywatelstwa miasta to norma od wielu lat. "W tym roku klub Koalicji Obywatelskiej zgłosił Andrzeja Rzeplińskiego, klub PiS zgłosił panią Jolantę Brzeską. Przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska, wzorem lat ubiegłych wystąpiła z inicjatywą uchwałodawczą o nadanie obojgu tym kandydatom honorowego obywatelstwa" - powiedział lider stołecznych radnych KO.

Jak zagłosują radni? 

Jak dodał, na wtorek zaplanowano spotkanie klubu KO, po którym ma być wiadomo jak w tej sprawie zagłosują radni Koalicji. Nieoficjalnie - jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP - klub ma poprzeć projekt uchwały. "Pytanie, co zrobi PiS" - zastanawia się jeden z warszawskich działaczy KO.

Wiceszef klubu radnych PiS i wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura nie kryje sceptycyzmu wobec pomysłu uhonorowania przy okazji także byłego prezesa TK, który stanowczo sprzeciwiał się przeprowadzonym przez PiS zmianom w Trybunale. "To oczywiste, że nasza opinia jest mocno krytyczna. Przypominam, że jeśli chodzi o honorowe obywatelstwo dla pani Jolanty Brzeskiej, to my już wcześniej taki projekt złożyliśmy i on został wówczas przez Platformę Obywatelstwo zdjęty z porządku obrad Rady. Odbieramy to jako pewną złośliwość ze strony PO" - powiedział Figura. Zastrzegł jednak, że stanowisko klubu PiS w sprawie projektu uchwały ma być znane w środę.

Jolanta Brzeska mieszkała wraz z rodziną przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W 2006 r. budynek przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "handlarzowi roszczeń" Markowi M. Po wielokrotnych podwyżkach najmu mieszkańcy Nabielaka popadali w spiralę zadłużenia. Lokatorzy byli też nękani i grożono im eksmisją. W konsekwencji Jolanta Brzeska z innymi rodzinami powołała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

1 marca 2011 r. Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. W marcu tego samego roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które łączono z zaginięciem aktywistki. Tożsamość ciała potwierdziła sekcja zwłok.

Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzono w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców. Trzy lata później na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo.

Prof. Andrzej Rzepliński urząd prezesa TK sprawował w latach 2010-2016 (w TK zasiadał od 2007 r.). W 2015 roku sprzeciwił się ponownemu wyborowi do Trybunału trzech nowych sędziów w miejsce osób wskazanych już kilka miesięcy wcześniej przez Sejm, gdzie większość miały PO i PSL. Niejednokrotnie zdecydowanie krytykował też prowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie, prokuraturze i mediach. (PAP)

Autor: Marta Rawicz