"Supernova" i "Solid Gold" nagrodzone podczas Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

2021-06-08 13:35 aktualizacja: 2021-06-08, 15:13
Reżyser filmowy Jacek Bromski. Fot. PAP/Adam Warżawa
Reżyser filmowy Jacek Bromski. Fot. PAP/Adam Warżawa
"Supernova" Bartosza Kruhlika i "Solid Gold" Jacka Bromskiego zostały nagrodzone podczas 16. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku (New York Polish Film Festival). Nagrody aktorskie trafiły do Zofii Domalik i Bartosza Bieleni - podało we wtorek Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jak poinformowano przesłanym PAP komunikacie, twórcy filmu "Supernova" otrzymali nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, a twórcy "Solid Gold" - nagrodę publiczności. Nagrodami aktorskimi im. Elżbiety Czyżewskiej uhonorowano Zofię Domalik za kreację we "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej oraz Bartosza Bielenię - za rolę w "Bożym Ciele" Jana Komasy.

Festiwal Filmów Polskich odbędzie się w formie hybrydowej

"W jury znaleźli się: Stacy Keach - amerykański aktor, Ewa Zadrzyńska-Głowacka - dziennikarka, Martyna Majok - scenopisarka, autorka sztuk teatralnych (Nagroda Pulitzera), Kama Royz - kostiumografka, scenografka i Cezary Skubiszewski - kompozytor" - czytamy.

SFP podkreśliło, że w programie tegorocznego Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku "znalazły się również inne polskie filmy ostatniego sezonu tj. +Śniegu już nigdy nie będzie+ Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, +Sweat+ Magnusa von Horna i +Zabij to i wyjedź z tego miasta+ Mariusza Wilczyńskiego".

W komunikacie przypomniano także, że Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku to "największy festiwal polskich filmów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i jedyny doroczny przegląd polskiego kina w Nowym Jorku, który organizowany jest już od 15 lat (z pominięciem 2020 roku)". "Festiwal jest również jednym z najważniejszych polskich wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku. Festiwal zyskał popularność i uznanie zarówno wśród publiczności amerykańskiej, jak i przedstawicieli mediów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest od wielu lat partnerem New York Polish Film Festival" - napisano.

16. odsłona imprezy odbyła się w formule hybrydowej. "W dniach 26-29 maja 2021 filmy prezentowano w kinach, a pokazy na platformie wirtualnej rozpoczęły się 29 maja i potrwają do 17 czerwca. Tradycyjne seanse filmowe, spotkania z twórcami oraz prelekcje miały miejsce w Scandinavia House" - podsumowano. (PAP)

autorka: Daria Porycka

kgr/