O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent: dziękuję CBA za budowanie porządnego, uczciwego państwa

Dziękuję Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu za budowanie porządnego, uczciwego państwa, taka jest wielka rola służby - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 15-lecia powołania CBA i nadania Sztandaru Służbie.

Premier Mateusz Morawiecki (4L), prezydent Andrzej Duda (2P), szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska (5L), minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (2L), szef BBN Paweł Soloch (P) oraz szef CBA Andrzej Stróżny (3L) podczas uroczystości z okazji 15-lecia powołania CBA oraz uroczystości nadania Sztandaru Służbie na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki (4L), prezydent Andrzej Duda (2P), szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska (5L), minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (2L), szef BBN Paweł Soloch (P) oraz szef CBA Andrzej Stróżny (3L) podczas uroczystości z okazji 15-lecia powołania CBA oraz uroczystości nadania Sztandaru Służbie na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W środę na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz uroczystość nadania Sztandaru Służbie.

Prezydent: dziękuję CBA za budowanie porządnego, uczciwego państwa

Prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu podkreślił, że świętujemy dwa bardzo ważne wydarzenia - wręczenie sztandaru CBA, czyli - jak mówił - "służbie która jest młoda, ale bardzo już zasłużona dla polskiego państwa" oraz 15. rocznicę utworzenia Biura. Podziękował też premierowi za wręczenie Sztandaru Służbie.

Prezydent podkreślił, że CBA służy budowaniu siły i spoistości państwa. "Budowania tego, o czym mówiłem wręczając przed momentem wszystkie te nadane odznaczenia - dziękuję za budowanie porządnego, uczciwego państwa, taka jest wielka rola służby" - mówił Duda.

Podkreślił, że jest dla niego jako dla głowy państwa radością i zaszczytem, że ta uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Belwederze - historycznej siedzibie polskiego prezydenta.

Andrzej Duda zauważył, że świętujemy także 15. rocznicę utworzenia CBA i "pamiętnej ustaw z 9 czerwca 2006 r.".

"Ogromnie pamiętnej dla mnie, bo jako człowiek, który nie brał jeszcze wtedy czynnego udziału w polityce w pełnym tego słowa znaczeniu, obserwowałem wtedy proces przyjmowanie tej ustawy. Oddychałem wtedy tym powietrzem dążenia do tego, by Polska stała się państwem uczciwym" - mówił prezydent. Dodał, że proces ten wspierał m.in. premier Jarosław Kaczyński i jego współpracownicy.

Podczas uroczystości goście, w tym prezydent i premier wbili gwoździe honorowe w sztandar CBA. Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe funkcjonariuszom CBA m.in. za wieloletnią służbę.

Okoliczności powstania CBA

Stróżny przypomniał, że na mocy ustawy z 9 czerwca 2006 r. powstało CBA - służba specjalna do zwalczania korupcji oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Jak dodał, o powstaniu CBA zdecydowała m.in. "pilna potrzeba utworzenia wyspecjalizowanego ośrodka do walki z korupcją, potrzeba wprowadzenia kompleksowych rozwiązań instytucjonalnych w obszarze wykrywania i ścigania przestępstw korupcyjnych".

"W roku 2006 wszyscy rozumieli, w tym większość parlamentarna, że aby realnie ograniczyć korupcję w Polsce musi nastąpić wyraźny wzrost efektywności ścigania tego rodzaju przestępczości. Od początku było to zadanie bardzo ambitne i trudne. Wielu uważało, że z układami nie da się walczyć inni, że nie warto. I jedni i drudzy nie mieli racji" - mówił szef Biura.

Podkreślał, że od 15 lat funkcjonariusze CBA prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, które wypaczają prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku, prowadzą bezkompromisową walkę, której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału.

"Pełnią służbę z pokorą, w poczuci obowiązku, odważnie, wbrew niezasłużonej krytyce, która często ich spotyka" - mówił.

Stróżny przekonywał, że Biuro wyznacza dziś standardy w zakresie zwalczania korupcji, na których wzorują się zagraniczni partnerzy oraz że praca CBA jest doceniana przez instytucje międzynarodowe.

Dziękował też twórcom Biura, w tym obecnemu szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu, który był pierwszym szefem CBA.

Słowa podziękowania skierował też do pracowników i funkcjonariuszy Biura. "CBA jest nowoczesną, profesjonalną i skuteczną formacją właśnie dzięki wam, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej ciężkiej pracy i odwadze" - mówił Stróżny. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

kgr/

Zobacz także

  • Andrzej Duda (L) i Karol Nawrocki (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
    Andrzej Duda (L) i Karol Nawrocki (P). Fot. PAP/Paweł Supernak

    Czy Polacy uważają, że Karol Nawrocki będzie lepszym prezydentem niż Andrzej Duda? Sondaż CBOS

  • Były prezydent RP Andrzej Duda, fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Były prezydent RP Andrzej Duda, fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Specjalnie dla PAP

    Medioznawca: Andrzej Duda łaknie tłumu i słuchaczy

  • Były prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Piotr Nowak
    Były prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Piotr Nowak

    Andrzej Duda ma nową pracę. Poprowadzi swój autorski program

  • Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa
    Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa

    Prezydent do bohaterów Solidarności: mogę żyć w wolnej Polsce dzięki wam

Serwisy ogólnodostępne PAP