Zawarto umowę na projekt Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

2021-06-09 15:23 aktualizacja: 2021-06-09, 17:42
Menedżer i koordynator projektu z Deko-Bau Przemysław Mazur, członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, wicestarosta Paweł Kobielusz, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i prezes spółki Deko-Bau Krzysztof Koptyński. Fot. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Menedżer i koordynator projektu z Deko-Bau Przemysław Mazur, członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, wicestarosta Paweł Kobielusz, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i prezes spółki Deko-Bau Krzysztof Koptyński. Fot. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Umowę na realizację i uruchomienie wystawy stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zawarła w środę szefowa placówki Dorota Mleczko z wykonawcą – podała instytucja. Koszt wyniesie ponad 6 mln zł. Otwarcie ma nastąpić w pierwszej połowie 2022 r.

"Dzisiejszy dzień to kolejny ważny moment w pracach zmierzających do otwarcia docelowej siedziby i wystawy stałej naszego muzeum. Mamy nadzieję, że prace będą przebiegały zgodnie z przyjętym harmonogramem i za kilka miesięcy będziemy mogli zaprosić do nas pierwszych gości" – powiedziała po podpisaniu umowy dyrektor muzeum Dorota Mleczko.

Muzeum powstaje w adaptowanym w tym celu zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Nie należy on do Muzeum Auschwitz. Prace remontowe ruszyły wiosną ub.r.

Muzeum upamiętni mieszkańców, którzy pomagali więźniom Auschwitz

Rzecznik muzeum Piotr Tarczyński poinformował w środę PAP, że wystawa wprowadzi zwiedzającego w historię ziemi oświęcimskiej uwypuklając najpiękniejsze miejsca i najcenniejsze z zabytków. Przybliży życie mieszkańców w czasach międzywojennych i podczas niemieckiej okupacji. Ukazana zostanie pomoc, jaką więźniom Auschwitz udzielała okoliczna ludność polska. "Wystawa bazowała będzie w dużej mierze na bazie relacji świadków historii. Ukazane zostaną też czasy powojenne i prześladowania, jakim poddani zostali mieszkańcy działający podczas okupacji w ruchu oporu i niosący pomoc więźniom Auschwitz" – powiedział.

Tarczyński dodał, że bardzo mocno wyeksponowane zostaną na wystawie - za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimediów - relacje świadków i fotografie. "Znajdzie się na niej wiele różnego rodzaju artefaktów: pamiątek po mieszkańcach niosących pomoc oraz przedmiotów używanych na co dzień w minionych czasach" – wskazał.

Wykonawcą wystawy będzie spółka Deko-Bau, którą w środę reprezentował prezes Krzysztof Koptyński. Firma w przeszłości przygotowywała m.in. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Wody – Hydropolis we Wrocławiu i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Otwarcie w przyszłym roku

Piotr Tarczyński poinformował, że koszt planowanych robót to ponad 6 mln zł. Otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku.

Misją Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

mmi/