Premier i minister zdrowia przedstawili szczegóły dotyczące luzowania obostrzeń

2021-06-10 16:12 aktualizacja: 2021-06-11, 07:13
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane jest dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego "14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami".

Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

 

"Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień" - poinformował szef rządu.

Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.

"W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej" - powiedział premier. "Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta" - dodał.

Od 13 czerwca więcej miejsc dla wiernych w kościołach

"Połowa miejsc w kościołach będzie mogła być zajęta" - zapowiedział premier. Ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

Większość kolejnych nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca. "Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań" - powiedział Morawiecki.

Od 26 czerwca na targach i konferencjach dopuszczalny limit 1 osoba na 10 m2

Według niego, od 26 czerwca, targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości, gdyż dotychczasowych limit - jedna osoba na 15 m2 - zostanie zmieniony na limit jednej osoby na 10 m2.

Także wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów. Od 26 czerwca będzie można zająć 50 proc. miejsc na takich wydarzeniach - zapowiedział premier.

W hotelach dopuszczalny poziom 75 procent zajętych miejsc

W hotelach i obiektach  wypoczynkowych limit dopuszczalnych miejsc zajętych przez gości będzie wynosił do 75 proc. Premier wyjaśnił, że do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia. "Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych podkreślił Morawiecki.(PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Krzysztof Kowalczyk


kgr/