Czerwińska: w poniedziałek wspólne wystąpienie Kaczyńskiego i Kukiza

2021-06-11 12:17 aktualizacja: 2021-06-11, 13:07
Paweł Kukiz (P), prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Radek Pietruszka
Paweł Kukiz (P), prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Radek Pietruszka
W poniedziałek odbędzie się wspólne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Kukiz'15-Demokracji Bezpośredniej Pawła Kukiza - zapowiedziała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Wystąpienie ma dotyczyć umowy o współpracy programowej PiS i Kukiz'15. Porozumienie to efekt wielu spotkań, z których ostatnie, w którym uczestniczyli Kaczyński i Kukiz, odbyło się 31 maja w KPRM.

Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiali z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw. Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, tzw ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć prace nad wprowadzeniem w Polsce ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu.

W pierwszych dniach czerwca do Sejmu złożony został pierwszy wspólny projekt PiS i Kukiz'15 tzw. ustawy antykorupcyjnej. Proponowane rozwiązania nowelizują szereg ustaw, m.in. Kodeks karny, ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawę o partiach politycznych oraz ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Ich głównym celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

io/