Piękna pogoda w Beskidach. Po południu mogą nadejść burze

2021-06-12 10:17 aktualizacja: 2021-06-12, 10:20
Fot. PAP/Maciej Rozwadowski
Fot. PAP/Maciej Rozwadowski
Piękna pogoda w sobotę rano sprzyjała uprawianiu turystyki górskiej. Na beskidzkich szlakach warunki są bardzo dobre. Po południu może jednak zagrzmieć i spaść deszcz – przestrzegł ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

„W sobotę rano wszędzie było powyżej 10 st. C, a miejscami nawet 21. Poranek był pogodny. Zachmurzenie było minimalne. Widoczność bardzo dobra. Pogoda sprzyja uprawianiu turystyki, ale synoptycy zapowiadają, że po południu mogą przyjść deszcze, które chwilami będą intensywne. Trzeba być przygotowanym na to. Rozsądek i rozwaga przy wychodzeniu w góry zawsze są mile widziane” – powiedział goprowiec.

W Beskidach działają koleje linowe.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą się odpowiednio ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. W plecaku powinna się znaleźć nieprzemakalna kurtka i zapas wody. Koniecznie trzeba mieć nakrycie głowy. Należy też zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”.

Podczas burzy należy zejść z otwartej przestrzeni. Nikt nie powinien chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie wolno stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

TEMATY: