Rafał Trzaskowski: Polska potrzebuje planu odbudowy Rzeczpospolitej, ja taki plan mam i będę go prezentował

2021-06-12 16:51 aktualizacja: 2021-06-12, 21:59
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Piotr Nowak
Polska potrzebuje planu odbudowy Rzeczpospolitej; ja taki plan mam i będę go prezentował w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiedział w Gdańsku prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Wśród jego elementów wskazał na konieczność odpolitycznienia TK i KRS.

Trzaskowski przekonywał o potrzebie zmiany. "Ale to, co najważniejsze, to to, że Polska potrzebuje planu odbudowy Rzeczpospolitej; ja taki plan mam i będę go prezentował w przeciągu najbliższych miesięcy" - zadeklarował. Podkreślał, że musi się on opierać na wartościach podstawowych: prawdzie, równości i sprawiedliwości.

Dążenie do odbudowy zaufania do państwa

"Musimy zrobić wszystko, by odbudować zaufanie do państwa, bo bez zaufania do naszego własnego państwa, bez odzyskania szacunku do własnego państwa trudno nam będzie naprawiać Rzeczpospolitą" - mówił prezydent Warszawy.

Nawiązując do wartości, Trzaskowski mówił, że należy zacząć od prawdy, dlatego dziś symboliczne zbierane są podpisy pod likwidacją TVP Info i abonamentu. Zapowiedział, że za tydzień rozpocznie się "wielka akcja" zbiórki podpisów, w której będą uczestniczyć wspólnie politycy PO, KO i samorządowcy. "Bo jeżeli chcemy walczyć o prawdę, to musimy zabrać rządzącym ten instrument propagandy, szczucia ludzi na siebie" - podkreślał. Nawiązał do śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza; wskazywał, że "zabił go hejt". Zapowiedział walkę z hejtem oraz o prawdę. Pytał, czy prawdą jest to, że prezes TVP Jacek Kurski ma przedłużoną kadencję o cztery lata.

"Bo jeżeli dalej będziemy mieć do czynienia z propagandą, z brakiem tolerancji, to bardzo trudno i nam będzie przeprowadzić zmianę" - ocenił.

Mówił też o konieczności odpolitycznienia wszystkich instytucje, które, jak stwierdził, zostały zawłaszczone przez PiS. Wymienił wśród nich TK, KRS i prokuraturę. "Musimy odzyskać dla nas te instytucje, bo bez tego trudno mówić o prawdzie" - przekonywał.

Trzaskowski mówił także o ofiarach epidemii i konieczności wyciągnięcia wniosków z "zaniechań, błędów i braku przygotowania". Inny temat, który poruszył, to - jak mówił odzyskanie państwa i kontroli nad podatkami, co - jak podkreślił - jest ważnym elementem jego planu. W tym kontekście nawiązał do Polskiego Ładu. Według Trzaskowskiego rządzący chcą za jego pośrednictwem chcą "dzielić Polki i Polaków" na lepiej zarabiających i gorzej zarabiających i sprawić, by za zmiany płaciły polskie firmy, często małe firmy rodzinne.

Podatki powinny trafić do samorządów

Podkreślał, że jego zdaniem podatki powinny trafić do samorządów, bo - jak tłumaczył - to one "są blisko ludzi" i wiedzą jak wydawać środki tak, by do ludzi trafiły oraz jak się z nich rozliczać. Wzywał do solidarności pomiędzy bogatszymi i biedniejszymi regionami; krytykował też plany centralizacji szpitali i zmiany dotyczące szkół.

Mówił także po konieczności poruszenia m.in. tematu zielonej energii i transformacji energetycznej. Chwalił PO, która według niego "jest najbardziej dojrzałą partią", podkreślał jednocześnie konieczność otwierania się na nowe środowiska. - partie polityczne, ale i samorządowców, którzy - jak zauważył - mają wsparcie i zaufanie społeczne. "Nikogo nie można zgubić, opozycja musi dzisiaj zdać test z dojrzałości, musi ze sobą rozmawiać" - zaznaczał.

Według niego "konieczna jest silna koalicja obywatelska, silni koalicjanci i konieczna jest pomoc samorządowców, wsparcie tych, którzy maja największe zaufanie społeczne, których odwiedza w całej Polsce, którzy wiedzą jak zmieniać nasze małe ojczyzny na lepsze". "Konieczne jest w końcu pozyskanie zupełnie nowych środowisk, dlatego właśnie (jest) Campus Polska Przyszłości, bo chcemy zachęcać młodych ludzi do zaangażowania w życie społeczne. I dopiero wtedy, jeżeli stworzymy taką przestrzeń do współpracy, a taką przestrzenią ma być ruch Wspólna Polska, gdzie fundamentalnym filarem Bedzie PO, KO, ale będziemy dokładać samorządowców, nowe środowiska, nowych ludzi (...) dopiero wtedy będziemy w stanie zwyciężać" - przekonywał. (PAP)

Autorki: Wiktoria Nicałek, Anna Machińska

kgr/