O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rafał Trzaskowski wypisał syna z zajęć edukacji zdrowotnej? Prezydent stolicy reaguje na doniesienia

Według portalu Niezależna.pl nastoletni syn prezydenta Warszawy, wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego został wypisany przez rodziców z zajęć edukacji zdrowotnej. Trzaskowski poinformował, że jego syn będzie uczęszczał na zajęcia.

Rafał Trzaskowski, fot. PAP/Marcin Obara
Rafał Trzaskowski, fot. PAP/Marcin Obara

Nowy przedmiot edukacja zdrowotna - wbrew pierwotnym zapowiedziom resortu edukacji - nie jest w tym roku szkolnym obowiązkowy. Po roku, zgodnie z zapowiedzią ministry edukacji Barbary Nowackiej, resort przeprowadzi ocenę przedmiotu i zostanie podjęta decyzja, co dalej.

W poniedziałek wieczorem portal Niezależna.pl opublikował artykuł, z którego wynika, że nastoletni syn Trzaskowskiego nie będzie uczęszczał na edukację zdrowotną, „bo został z niej wypisany przez rodziców”. Portal przekazał, że tę informację zweryfikował w dwóch źródłach. Według niezależnej.pl, z przedmiotu miała także zrezygnować „cała jego klasa”, a syn prezydenta Warszawy został wypisany z przedmiotu „jako jeden z pierwszych”. 

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adobe Stock/Dmitry Vereshchagin
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adobe Stock/Dmitry Vereshchagin

Nawrocki: pod nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna" próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę

Trzaskowski we wtorkowym wpisie na platformie X zapewnił, że jego syn będzie uczęszczać na zajęcia z edukacji zdrowotnej. „Wszystkich zainteresowanych moją rodziną informuję, że mój syn będzie uczęszczał na zajęcia o edukacji zdrowotnej (w grupie łączonej, międzyoddziałowej)” - napisał.

 

 

„Wszystkich innych zachęcam do brania udziału w tym bardzo potrzebnym przedmiocie” - dodał prezydent Warszawy.

Edukacja zdrowotna to przedmiot, który w tym roku szkolnym zastąpił wychowanie do życia w rodzinie. Jest on nauczany w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII (w wymiarze jednej godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia w klasie VIII mają być realizowane tylko w pierwszym semestrze) i w szkołach ponadpodstawowych (w wymiarze jednej godziny tygodniowo przez dwa lata). 

Więcej

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka podczas konferencji „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”, fot. PAP/Radek Pietruszka
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka podczas konferencji „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”, fot. PAP/Radek Pietruszka

Edukacja zdrowotna w szkołach. Nowacka zaapelowała do rodziców

Nowy przedmiot wzbudził wiele kontrowersji - jeszcze na etapie przygotowywania podstawy programowej. Na początku grudnia 2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie odbył się protest pod hasłem: „Tak dla edukacji, nie dla deprawacji”. Edukację zdrowotną za niezgodną z konstytucją uznała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi, powołując się na art. 48. i 53. Konstytucji RP, zaznaczyli, że „wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”.

Rodzic, który nie chciał, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, mógł złożyć pisemną rezygnację dyrektorowi szkoły do 25 września.

Pod koniec sierpnia członkowie Komisji Wychowania Katolickiego KEP zaapelowali do rodziców katolików, aby nie wyrażali zgody na udział dzieci w zajęciach z edukacji zdrowotnej. „Dobrze wiecie, że jako rodzice jesteście odpowiedzialni za wychowanie własnych dzieci. Macie prawo wychowywać je zgodnie z własnymi przekonaniami. Jeśli widzicie, że w szkole są przekazywane jakieś wartości i zasady życia, z którymi się nie zgadzacie, możecie wyrazić swój sprzeciw” - napisali. 

Więcej

Klasa szkolna Fot. PAP/Dariusz Delmanowicz
Klasa szkolna Fot. PAP/Dariusz Delmanowicz

Episkopat pisze do rodziców. "Wizja seksualności w edukacji zdrowotnej jest niezgodna z prawem"

Z kolei o udział w zajęciach zaapelowało m.in. Prezydium Rady Organizacji Pacjentów. „Dzieciom trzeba dać szansę i nie ulegać narracjom opartym na strachu i dezinformacji, a na podjęcie decyzji pozostały ostatnie dni” - napisano w komunikacie. (PAP)

pab/ mrr/ sma/

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Trzaskowski: zawsze walczyłem o to, by nie było monopolu na organizację Marszu Niepodległości

  • Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Trzaskowski: dzisiaj Polska gra w pierwszej lidze w Unii Europejskiej

  • XXVII sesja Rady m.st. Warszawy Fot. PAP/Piotr Nowak
    XXVII sesja Rady m.st. Warszawy Fot. PAP/Piotr Nowak

    Warszawa decyduje w sprawie nocnej prohibicji. Radni przegłosowali poprawki [NASZE WIDEO]

  • Szyld sklepu z alkoholem Fot. PAP/Tytus Żmijewski
    Szyld sklepu z alkoholem Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Co z nocną prohibicją w Warszawie? Rada miasta zbierze się na nadzwyczajnej sesji

Serwisy ogólnodostępne PAP