Premier o zmarłym profesorze Witoldzie Kieżunie: Niedościgniony wzór patriotyzmu

2021-06-13 16:10 aktualizacja: 2021-06-13, 20:19
 Profesor Witold Kieżun. Fot. PAP/Leszek Szymański
Profesor Witold Kieżun. Fot. PAP/Leszek Szymański
Już za życia stał się legendą, niedościgniony wzór patriotyzmu - z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami - zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny; będzie nam go bardzo brakowało - napisał premier Mateusz Morawiecki o prof. Witoldzie Kieżunie.

W niedzielę Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że zmarł prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat. Informację o śmierci prof. Kieżuna jako "jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego" podała też Fundacja "Nie zapomnij o nas".

"Odszedł prof. Witold Kieżun. Człowiek, który już za życia stał się legendą. Niedościgniony wzór patriotyzmu - z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami. Zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny. Będzie nam go bardzo brakowało" - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Hołd zmarłemu prof. Kieżunowi złożył też minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. "Na wieczną wartę odszedł profesor Witold Kieżun, wielki autorytet moralny i akademicki. Droga jego życia to inspiracja i wzór do naśladowania dla każdej i każdego z nas. Cześć jego pamięci!" - głosi wpis szefa MSZ.

Weterana Armii Krajowej, profesora nauk ekonomicznych, ucznia wybitnego filozofa i logika prof. Tadeusza Kotarbińskiego na Twitterze pożegnali też przedstawiciele władz, m.in. z Kancelarii Prezydenta, MSZ oraz z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec, mój wykładowca z UW" - podkreślił wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich, pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

kgr/